„Mi nismo bacali nikakve šok bombe, koje pominje Ana Brnabić, niti ikakve baklje, bacili smo dimne bombe, to su one crvene koje se vide na snimcima“, kaže za „Vreme“ poslanica Zeleno-levog fronta Biljana Đorđević.

Iako se nazivaju bombama, one samo zaboje prostor, dodaje ona i tvrdi da nikoga ne mogu da povrede.

„Dimne bombe jesu bačene prema Vladi Srbije, ali nismo nikoga gađali, nije niko pogođen“, objašnjava ona. „Brnabić pominje da su poslanice SNS-a pogođene, jedino ako su oni nešto bacili, ona tekst kao da izmišlja u momentu. Nadam se da će koleginice koje su povređene biti dobro, a videli smo već na snimku da je jednu od njih zapravo flašom pogodio Žika Gojković, koji je poslanik SNS-a.“

Prema nezvaničnim informacijama, dimne bombe su doneli i poslanici novog DSS-a.

Đorđević govori da su se iz njene koalicije odlučili za opstrukciju rada Skupštine jer  Vlada koja je pala ne može da predlaže zakone, da nema legitimitet da ih šalje u proceduru.

„Podneli smo zahtev da se sa dnevnog reda skinu svi zakoni i da se raspravlja samo o umanjenju školarina i ostavci Vlade, ali vlast je od svega, ponovo, napravila farsu“, dodaje ona.

Đorđević podseća da ZLF podržava generalni štrajk 7. marta, kao i koncept prelazne vlade, za koju misle da je jedino rešenje u trenutku krize, kako bi se stvorili uslovi za poštene izbore. Poslanica misli da čitavo društvo treba da stane iza tog zahteva.

„Gde je Tužilaštvo bilo kada nas je napala policija“

Na brzinsku reakciju Vrhovnog javnog tužilaštva, koje je „upozorilo poslanike da ih imunitet od krivičnog progona ne štiti od krivičnog gonjenja za izvršena krivična dela u skladu sa Ustavom i zakonima Srbije“, Biljana Đorđević kaže da se poslanici njene grupe ne oslanjaju na imunitet.

„Zanimljivo je kako su sada brzo reagovali, a nisu se javljali da komentarišu kada nas je policija napadala u Novom Sadu jer smo pokušavali da pošaljemo poruku da političke zatvorenihke treba osloboditi. Tada se naš poslanički imunitet nije pominjao“, dodaje ona.

Poslanik ZLF-a i profesor na Fakultetu političkih nauka Đorđe Pavićević kaže za „Vreme“ da su bili spremni da razgovaraju sa Vladom u ostavci samo o Zakonu o visokom obrazovanju i studentskim zahtevima, a da je među zakonima koje vlast pokušava da usvoji pre nego što Vlada padne, veliki broj loših rešenja.

Među njima pominje i izmenu Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, koji je vladajuća većina htela da izmeni tako da se procedura produži i oteža zbog navodne preopterećenosti institucije. Tu je i tri zakona o osnovnom i srednjem obrazovanju, u kojima je ideja vlasti bila da posebna verska tela dobiju priliku da razrešavaju nastavnike veronauke koji im se ne dopadaju.

Na dnevnom redu je bilo i novo odlaganje državne mature za 2028. godinu, a Pavićević kaže da je ovo pomeranje sramno u situaciji kada se oduzimaju plate nastavnicima.

Trenutnu situaciju u Skupštini opisuje kao smešnu, jer poslanici SNS-a govore, a oko njih ih ljudi ometaju.

„Naprednjaci sede posuti belim prahom, po svaku cene žele da izguraju sednicu do kraja“, objašnjava Pavićević.

Šta dalje

Kaže i da je ovom sednicom Skupštine pređena granica, ali da ne može da govori o daljim konkretnim koracima svoje koalicije, jer vlast vesti o tome koristi da opstruira nove ideje, ali je siguran „da ovoga puta neće biti blokade izbora, nego se izbori neće održati“.

Pročitaj i ovo:

Zdravko Janković: Brodovi-hoteli umesto uklonjenih splavova na Savi?

Lice starog Beograda polako, ali sigurno nestaje. Sa projektom Beograd na vodi korenito se promenio izgled grada na obalama i nastavlja da se menja. Proteklog vikenda raspisan je tender za čišćenje leve obale Save, od ušća do Gazele. Na tom prostoru trebalo bi da se izgradi međunarodno putničko pristanište za brodove hotele za izložbu EXPO.

Vlast najavljuje najveći udar na državne univerzitete do sada

Zeleno-levi front upozorava na opasne namere predsednika republike i Srpske napredne stranke da kažnjavanjem državnih univerziteta uništi visoko obrazovanje u Srbiji, koje je više od dva veka jedan od najvažnijih stubova moderne srpske državnosti, čak i pre nego što je moderna srpska država postojala.