Ministarstvo prosvete je projektom „Zdravitas“ planiralo da obuhvati sve učenike od III razreda osnovne škole do završetka srednje škole. Prosvetni radnici i roditelji opravdano su se pobunili zbog pokretanja ovog projekta u školama, a pre svega jer su im veoma nejasno i šturo saopšteni razlozi za uspostavljanje platforme, kao i zbog namere Ministarstva prosvete da prikuplja i postavlja na platformu lične i zaštićene podatke učenika.
Postavili smo poslanička pitanja Ministarstvu prosvete i Kancelariji za informacionu tehnologiju i elektronsku upravu. Na osnovu njihovih odgovora, kao i drugih javno saopštenih stavova Ministarstva prosvete i objavljenih dokumenata o projektu, identifikovali smo pet ključnih problema sa projektom „Zdravitas“.
1. Jedini cilj „Zdravitas“ je prikupljanje i digitalizacija podataka: Ministarstvo prosvete kao cilj koji bi trebalo da se ostvari osnivanjem portala „Zdravitas“ navodi „digitalizaciju kontinuiranog praćenja fizičkog razvoja i motoričnih sposobnosti učenika u okviru nastave fizičkog i zdravstvenog vaspitanja“. Dodatno, napominju da sve aktivnosti u vezi sa praćenjem fizičkog razvoja i motoričnih sposobnosti učenika nastavnici već sprovode u školama u skladu sa programom nastave. Na osnovu ovoga se može zaključiti da je digitalizacija podataka cilj i svrha po sebi.
Ne postoji opravdanje za prikupljanje personalizovanih i zaštićenih podataka učenika. Ukoliko je namera bila da se stekne uvid u opštu učeničku populaciju, kako bi se predložili dodatni programi fizičke rekreacije i sporta, programi adekvatnih fizičkih vežbi, obuke o kvalitetnoj ishrani, i slično, onda nije bilo potrebe da su prikupljaju personalizovani i zaštićeni podaci, nego samo opšti podaci o motornim sposobnostima i telesnoj građi učenika.
2. Mišljenje roditelja je beznačajno za Ministarstvo prosvete: dete mora da učestvuje u projektu čak i ako se roditelj protivi tome i ne da saglasnost. Dakle, Ministarstvo prosvete je odlučilo da će se podaci o deci prikupljati, a ako roditelji ne žele da daju saglasnost za prikupljanje i obradu podataka to jedino može roditeljima uskratiti pravo na uvid u bazu podataka.
3. Nezaštičen pristup privatnim podacima: Kada je u pitanju zaštita podataka učenika postoji opravdana sumnja roditelja, nastavnika i stručnjaka u oblasti zaštite prava podataka da ona ni ne postoji, kao i da nema odgovora na brojna pitanja roditelja ko će biti odgovoran za zaštitu podataka i zašto bi škola imala evidenciju zdravstvenih podataka učenika i učenica, a posebno je pitanje zašto se kreira nova baza podataka.
Inače, u priručnicima koje su Zavod za unapređenje obrazovanja i vaspitanja i Zavod za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja objavili 2016, odnosno 2019. godine, a koji su poslužili kao osnova za merenje fizičkog razvoja i motoričkih sposobnosti, naglašava se da će se beležiti podaci o zdravstvenom stanju koji se mogu dobiti prilikom sistematskih pregleda i koji se vode u zdravstvenim ustanovama. Takođe, da će na osnovu podataka i baze koja se vodi u školama biti formirana baza podataka za naučno-istraživačka proučavanja različitih problema kod dece i mladih sa aspekta zdravstvenog stanja celokupne nacije.
4. Sumnjiva javna nabavka: Glavna firma za pravljenje portala „Zdravitas“ osnovana je mesec dana pre nabavke. Naručilac izrade platforme je Kancelarija za informacionu tehnologiju i elektronsku upravu, a ugovor u iznosu od 42 miliona rsd je dodeljen grupi ponuđača: Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja, Fakultet organizacionih nauka, Saga doo i Portal Master Solutions. Od toga, drugi najveći iznos sredstava (38.3% od ukupnih sredstava), dodeljen je firmi Portal Master Solutions koja je osnovana mesec dana pre raspisivanja javne nabavke, što dodatno dovodi u pitanje transparentnost i efikasnost pokrenutog projekta i izrade portala „Zdravitas“. Osnivači firme Portal Master Solutions su predavači na Fakultetu organizacionih nauka, a koji je takođe deo konzorcijuma. Takođe, odabrana grupa ponuđača bila je i jedini ponuđač na konkursu javne nabavke.
5. Neplaćeni rad nastavnika/ca: Ministarstvo prosvete smatra da nastavnik ne treba da bude dodatno plaćen za dodatni rad. Nisu ni procenili koliko dodatnog radnog vremena bi bilo potrebno nastavniku fizičkog vaspitanja da izvrše procenu fizičkog razvoja i motoričkih sposobnosti đaka i upišu podatke na portal „Zdravitas“. Konstatovali su jedino da će se te obaveze računati u redovno radno vreme nastavnika. Takođe, olako su prešli preko toga da će svaki nastavnik morati da instalira aplikaciju na svoj privatni mobilni telefon. Umesto toga, pokušavaju da predstave portal kao način smanjenje pedagoške administracije, što nikako ne može biti, jer je svejedno da li se dodatna dokumentacija popunjava elektronski ili popunjavanjem štampanog upitnika.
Marina Mijatović i Robert Kozma, narodni poslanici ZLF
Pročitaj i ovo:
Lazović pisao kancelaru Šolcu: Podrškom EXPO podržavate korupciju SNS-a koja odnosi živote
Radomir Lazović, narodni poslanik i kopredsednik Zeleno-levog fronta, upozorio je nemačkog kancelara Olafa Šolca na duboko problematičnu i korumpiranu prirodu projekta EXPO 2027, istakavši da on nije u interesu građana Srbije. Lazović se Šolcu obratio nakon što je nemački kancelar nedavno potvrdio učešće Nemačke na specijalizovanoj izložbi EXPO 2027.
SNS tajno menja Zakon o dobrobiti životinja: Ukida obavezu opština da prave prihvatilišta
Zeleno-levi front osuđuje usvajanje predloga za izmenu Zakona o dobrobiti životinja i Zakona o veterinarstvu od strane Skupštinskog odbora za poljoprivredu Skupštine Republike Srbije predvođenog Marjanom Rističevićem, na predlog Ivane Stamatović narodne poslanice izabrane na listi SNS.
ZLF Barajevo: Otpad u koritu reke
Pored pruge u Velikom Borku, u koritu reke koja je trenutno presušila, nalazi se razbacan infektivni medicinski otpad, izjavila je večeras FoNetu odbornica Zeleno levog fronta u opštini Barajevo Slavica Obradović.