Profesor Fakulteta političkih nauka i narodni poslanik Zeleno-levog fronta Đorđe Pavićević smatra da situacija na fakultetima, i u prosveti uopšte, nema puno veze sa Dejanom Vukom Stankovićem, zato što je on tu postavljen kao neko ko je spreman da sprovodi ono što drugi budu odlučili.
„Situacija na univerzitetima je složena delom usled najgrubljih pritisaka koje vrši vlast, oduzimanjem plata, slanjem inspekcija i pretnji kažnjavanjem, krivičnim prijavama i neprijateljskim izmenama zakona, u koje se uključilo i Nacionalno akreditaciono telo“, kaže Pavićević.
Drugim delom, razlozi su vezani za, dodaje, sada već objektivne, probleme nedostatka finansiranja i opasnosti od gubitka godine sa nesagledivim posledicama, jer vlast može zloupotrebiti ovu situaciju da dugoročno nanese štetu univerzitetu.
„Univerzitet nema rešenje da neoštećeno izađe iz ove situacije. Zbog svega toga, na nekim fakultetima, raste jaz između studenata u blokadi i dela profesora, ali, na većini fakulteta, situacija nije takva da se profesori okreću protiv studenata. Čak i uprave koje su pokušavale da nasilno nametnu rešenje, nisu u tome uspele“, zaključuje Pavićević.
Podsećamo, Dejan Vuk Stanković je 16. aprila imenovan za ministra prosvete u Vladi Srbije, što je izazvalo burne reakcije u akademskoj i široj javnosti. Njegovo imenovanje došlo je u trenutku intenzivnih studentskih protesta i blokada, koje je Stanković javno kritikovao, ističući da ne podržava njihove zahteve i metode. Kao redovni profesor na Fakultetu za obrazovanje učitelja i vaspitača Univerziteta u Beogradu, bio je jedini član tog kolektiva koji se izjasnio protiv studentske blokade fakulteta.
Pročitaj i ovo:
Milan Turanjanin: Stavio sam dekana u sanitetsko vozilo i zamolio ih da ga voze što dalje odavde
Ispred DIF-a u Novom Sadu smo došli da podržimo studente i da im pomognemo da spreče dekana Patrika Drida da uđe u zgradu fakulteta - priča za Danas Milan Turanjin, poslanik Zeleno-levog fronta u Skupštini Vojvodine.
Građani moraju znati koje su posledice izlivanja 82.000 litara nafte u Dunav i ko je za njih odgovoran
Osnovno javno tužilaštvo je juče saopštilo da se, prilikom utakanja nafte iz Rafinerije nafte - Pančevo u baržu preduzeća "Naftagem", 82.000 litara nafte izlilo u zaštitnu barijeru oko barže i potencijalno u Dunav.
Lazović o godišnjici rušenja u Savamaloj: Već tada je bilo očigledno da je rušenje naređeno sa vrha
Kopredsednik stranke Zeleno-levi front Radomir Lazović izjavio je danas, povodom devete godišnjice rušenja u beogradskom kvartu Savamala zbog izgradnje Beograda na vodi, da je već tada bilo očigledno da je "rušenje naređeno sa nekog vrha".