U osnovnoj školi “Dositej Obradović” na Voždovcu tokom jučerašnjeg dana je otpao veći deo plafona u sali za fizičko. Srećom, niko od učenika u sali nije povređen. Danas je izvršen inspekcijski nadzor i obaveštena predsednica opštine, a sala se do daljnjeg neće koristiti.
Zeleno-levi front je u prethodnom periodu poslao na stotine upita školama, opštinama i gradovima kako bismo saznali da li su škole dobijale novac za tekuće održavanje, ali i veće radove koji su neophodni za bezbedno i normalno funkcionisanje škola. Isto pitanje smo postavili i za školu Dositej Obradović na Voždovcu i saznali da im je Grad Beograd za dve godine dao oko 6 miliona dinara ukupno za sve troškove rada škole! Opština im je, za to vreme, dala 0 dinara. Više puta je škola tražila sredstva za obnovu fiskulturne sale ali ih nije dobila. Pored toga, tražili su i da se utvrdi stanje školskog objekta, za šta im Sekretarijat za obrazovanje i dečiju zaštitu takođe nije dao sredstva.
“Redovno održavanje škola je definitivno najmanji prioritet sadašnje vlasti. Spisak škola u Beogradu (ali i Srbiji) koje imaju infrastrukturne probleme je alarmantan. U ogromnom broju slučajeva su bili ignorisani i od opštinske ali i gradske vlasti. Jer SNS politika u obrazovanju je guranje problema pod tepih. To rezultira upravo ovakvim slučajevima kao i danas na Voždovcu. Bezbedna škola u 21. veku u Beogradu mora da bude standard, a ne slučajnost. U uslovima kada grad i opštine potpuno ignorišu katastrofalno stanje u školama, moram da se najpre zahvalim nastavnom i nenastavnom osoblju koji rade i brinu o deci u ovakvim uslovima.” kaže Natalija Stojmenović, šefica odborničke grupe ZLF-PSG u Skupštini grada Beograda.
Marina Vidojević, kopredsednica Opštinskog odbora Voždovac Zeleno-levog fronta i članica radne grupe za obrazovanje dodaje: “Stanje u beogradskim osnovnim i srednjim školama je više nego alarmantno, a gradske opštine probleme ignorišu, kao i zahteve koje im škole upućuju za sredstva kojima bi se problemi rešili. Problemi su mahom infrastrukturni, ali zbog velike zapuštenosti, mnogi školski objekti su postali izuzetno nebezbedni. Otpadanje plafona u fiskulturnoj sali OŠ “Dositej Obradović” pokazalo je stepen opasnosti, jer je zaista puka sreća da nijedno dete nije povređeno”
U nastavku su neki od odgovora koje smo dobili, koji veoma realno oslikavaju stanje u beogradskim školama.
Barajevo
-
Izdvojeno odeljenje OŠ Knez Sima Marković u Velikom Borku (Barajevo) zatvoreno je početkom školske godine, zbog nebezbednosti. Roditelji nisu hteli da šalju decu u školu, pa je tek potom inspekcija izašla i utvrdila da je objekat nebezbedan. Rekonstrukcija nije planirana na vreme, pa se sada radi po hitnom postupku, a deca idu u školu u susedno selo
-
Još jedno izdvojeno odeljenje OŠ Knez Sima Marković, na Glumčevom brdu, prokišnjava što je utvrdjeno tek kada su deca krenula u školu.
Mladenovac
-
Gimnazija u Mladenovcu započeta je 2023, a rok za završetak je bio oktobar 2024. Učenici još uvek ne pohađaju nastavu u toj zgradi, već u zgradi Tehničke škole u Mladenovcu, u drugoj smeni. Niko ne daje informacije o tome kada će radovi biti završeni.
-
OŠ Kosta Đukić u Međulužju čeka na sanaciju, jer su prokišnjava i napukli su joj zidovi. Novca za ove radove i dalje nema.
Zemun:
-
U dvorištu OŠ “Svetozar Miletić” u Zemunu pojavile su se pukotine u asfaltu, pa je dvorište je postalo nebezbedno po učenike. Škola se obratila opštini Zemun za pomoć, ali opština ovaj problem ignoriše i već dve godine zaredom nije izdvojila ni dinara za održavanje ove škole.
-
U školi za učenike oštećenog vida “Veljko Ramadanović” u opštini Zemun, kanalizacione cevi, elektro-galanterija i oluci su stari i dotrajali, a zidovi u toaletima popucali. Radovi su procenjeni na oko 20 miliona dinara, ali već dve godine opština Zemun na zahteve škole odgovara negativno.
-
U zemunskoj OŠ “Sava Jovanović Sirogojno” oluci su dotrajali i oštećeni i na crepu je potrebno postaviti snegobrane. Procenjena vrednost ovih radova je oko milion dinara i škola je uputila zahtev opštini, ali od opštine već dve godine nisu dobili sredstva.
-
U OŠ “Branko Pešić” u Zemunu pukla je kanalizaciona cev ispod dvorišta i na tom mestu je beton ulegao i postao nebezbedan za učenike. Pored toga, ulazna vrata u školu samo što nisu pala, a 30 prozora je zakucano ekserima bez mogućnosti otvaranja, kako ne bi pali. Za sanaciju je potrebno 900 hiljada dinara, ali im je opština Zemun ove godine odobrila tek trećinu tog iznosa.
-
U OŠ “Gornja Varoš” u Zemunu električne instalacije su nebezbedne i postoji mogućnost da se drveni ormari sa topljivim osiguračima zapale i ugroze bezbednost dece i zaposlenih. Dodatno, toaleti su neuslovni, a oluci i podovi dotrajali. Za uređenje škole je neophodno oko 23 miliona dinara, ali već dve godine zemunska opština školi za ove radove ne prebacuje ni dinara.
-
U zemunskoj OŠ “Stanko Marić” krovni prozori su propali i voda ulazi u učionice,a drvena vrata na učionicama dotrajala, pa je zvučna i toplotna izolacija nepostojeća. Škola je od opštine zahtevala oko 2 miliona dinara da se problemi reše, ali je za poslednje dve godine dobila ravno 11 805,98 dinara.
Zvezdara
-
U zvezdarskoj OŠ “Vladislav Petković Dis” uvedeno je grejanje na pelet, ali je škola stara i nije rekonstruisana, pa đaci rade fizičko u trpezariji i ne mogu uopšte da koriste polovinu školskih prostorija.
Pročitaj i ovo:
Kozma: Naprednjaci iz Poslaničke grupe prijateljstva sa Nemačkom vređali goste iz Bundestaga
Narodni poslanik Zeleno-levog fronta Robert Kozma izjavio je da su članovi Poslaničke grupe prijateljstva sa Nemačkom iz redova Srpske napredne stranke vređali goste iz nemačkog Bundestaga na današnjem sastanku kada su oni izneli kritike na račun Srbije.
Natalija Stojmenović na izjavu Maje Gojković: Sramite se jer ženama poručujete „same ste birale nasilje, same ste ga zaslužile“
Komentarišući sukob policije sa građanima koji su pružali podršku auto-prevozniku Milomiru Jaćimoviću u Novom Sadu, predsednica Pokrajinske vlade Maja Gojković optužila je devojku koja je zadobila udarac od policajca da ga je prva napala.
ZLF protiv uvođenja treće smene u domovima zdravlja
Zeleno-levi front se oštro protivi meri uvođenja rada u trećoj smeni u domovima zdravlja, koji se već bore sa dramatičnim nedostatkom osoblja i neefikasnom organizacijom posla. Zeleno-levi front zahteva od nadležnog Ministarstva hitno povlačenje ove nesistematske, populističke odluke, koja će doprineti daljem urušavanju zdravstvenog sistema.






