Predstavnici proevropske opozicije održali su sastanak sa specijalnom misijom Evropskog parlamenta, koja je u poseti Srbiji. Radomir Lazović iz Zeleno-levog fronta je kazao da je evroposlanicima predočen set predloga koji bi pomogli da se prevaziđe kriza u Srbiji.
Lazović je na konferenciji za medije posle sastanka rekao da su se predstavnici opozicije fokusirali na to da evroparlamentarcima ukažu da je posle usvajanja rezolucija u Evropskom parlamentu došlo do prodibljivanja problema, da se zakoni koji se predlažu vezani za pravosuđe odnose na dodatnu kontrolu pravosuđa i gušenje vladavine prava, za koju je istakao da je bila jedan od najvećih problema u izveštajima Evropskog parlamenta i Evropske komisije.
Na sastanku su, prema Lazovićevim rečima, govorili i o nastavku represije nad građanima, upadima na fakultete, propasti izbora za članove REM, novim postavljenjima lojalnih policajaca, napadima na novinare.
Govoreći o predlozima koje su izneli pred evroposlanike, Lazović je rekao da su pozvali na kontinuirano angažovanje Evropskog parlamenta na razrešenju krize u Srbiji, dodajući da su za opoziciju to vanredni parlamentarni izbori.
Od evroposlanika je traženo I da se povlačenje sredstava iz Plana rasta za Zapadni Balkana uslovi striktnim sprovođenjem reformi.
“Ovo ne znači da opoziija traži da se Srbiji ukinu fondova, već da idu organizacijama civilnog društva i medjima koji se bore za demokratizaciju”, objasnio je Lazović.
Zatražene su i personalizovane sankcije za visoke funkcionere SNS I ljude poput aktuelnog načelnika UKP, a nekadašnjeg komandatna JZO Marka Krička.
“Zamolili smo Evropsku narodnu partiju (EPP) da razmotre da li da organizaciju kao što je SNS imaju u svom članstvu. Tražimo da se Evropska komisija direktnije uključi, a u budućnosti ćemo tražiti sastanke i boraviti u Briselu po ovom pitanju. Tražli smo da se i minimalni koraci koji se dese u Srbiji ne koriste da se zamagli suštinsko odsustvo pravih reformi koje bi Srbiju gurnule u članstvo u EU. Ovo je velika generacijska prilika koju imamo da Srbija bude članica EU do 2032. godine, a tako nešto je sigurno nemoguće sa SNS”, istakao je Lazović.
Pročitaj i ovo:
25 opozicionih odbornika u Užicu uz građansku inicijativu „Ujedinjeni za Sevojno“
Opozicione odborničke grupe u Skupštini grada Užica (Užička republika, Užička akcija, Demokratska stranka, Zeleno-levi front, Narodni pokret Srbije, SRCE i Novi DSS), koje čini 25 odbornika i odbornica, pružaju punu političku podršku listi „Ujedinjeni za Sevojno“, koja je nastala kao rezultat angažovanja i inicijative građana i aktivista iz Sevojna.
ZLF Novi Sad: Izgradnja crkve na šetalištu Štrand nije u skladu sa urbanističkim planom
Novosadski odbor Zeleno-levog fronta (ZLF) saopštio je danas da ne podržava izgradnju crkve na šetalištu "Štrand", u gradskom naselju Limanu 1, navodeći da izgradnja verskog objekta na toj lokaciji nije u skladu sa Generalnim urbanističkim planom.
ZLF i druge grupe antifašista i ove godine sprečili obeležavanje odavanja pošte Milanu Nediću
Tražili smo da se zabrani skup u kome oni slave jednog ratnog zločinca, kvislinga, saradnika sa nacističkim okupatorom. Tražili smo da policija reaguje u skladu sa Ustavom Republike Srbije i zabrani veličanje ratnih zločinaca i fašista.







