Pokret Ne davimo Beograd poručuje da su neprihvatljive najave o odlaganju grejne sezone koje smo ovih dana imali prilike da čujemo od čelnika JKP “Beogradske elektrane”.

Ova vest je posebno uznemirujuća imajući u vidu da je u pitanju preduzeće koje godinama ostvaruje profit jer nije uskladilo cene sa promenama cene gasa na tržištu i promenama vremenskih uslova, te po analizi u prethodnih pet godina, prosečno domaćinstvo u Beogradu je oštećeno za 435 evra pri naplati cene daljinskog grejanja.

Naime, po analizi koju je uradio pokret Ne davimo Beograd JKP “Beogradske elektrane” su u periodu od 2016. do 2020.g. ostvarile nezakonitu dobit od preko 138 miliona evra odnosno 435 evra na svakih 60 m2 grejane površine. Najveću korist od ove prevare svakako ima Gradska uprava kojoj JKP “Beogradske elektrane” uplaćuju 85% svoje dobiti.

“Umesto ulaganja u energetsku efikasnost stanova koje zagrevaju, optimizaciju sistema i prelazak na obnovljive izvore energije, JKP “Beogradske elektrane” godinama nisu imale plan kako da učine svoje poslovanje održivijim, te kako da smanje potrošnju fosilnih goriva, a sada žele da teret krize za koju se nisu spremili na vreme prebace na građane.” – poručio je Dobrica Veselinović, šef odborničke grupe Ne davimo Beograd i koalicije MORAMO.

Podsećamo i da smo još na prvoj sednici skupštine grada Beograda tražili plan zatražili od gradske vlasti strategiju, akcioni plan ili druga dokumenta kojima se Sekretarijat za energetiku i JKP „Beogradske elektrane” spremaju za nastupajuću grejnu sezonu. Iako, po pravilu, na postavljeno odborničko pitanje mora da se odgovori u toku sednice ili najkasnije na prvoj narednoj sednici u pisanom obliku, odgovor na ovo, kao i mnoga druga pitanja nismo dobili.

Pročitaj i ovo:

ZLF protiv obaveznog učešća đaka na EXPO 2027 – Škole ne smeju biti promotivni instrumenti vlasti

Povodom odluke da se poseta međunarodnoj specijalizovanoj izložbi EXPO 2027 uvrsti u školski kalendar obrazovno-vaspitnog rada za učenike osnovnih i srednjih škola, Grupa za obrazovanje ZLF izražava ozbiljnu zabrinutost i najoštrije se protivi svakom pokušaju da se učenicima, nastavnicima i školama nameće obavezno učešće u događajima koji prevazilaze okvire redovnog nastavnog procesa i osnovnu obrazovnu funkciju škole.