Zeleno-levi front je sinoć na Osnivačkoj skupštini, održanoj u Dorćol Platz-u u Beogradu, usvajanjem Programa, Statuta i drugih strateških dokumenata, zvanično postao politička partija.
“Izborićemo se da Srbija bude dobro mesto za život, mesto na kome ne brinemo zbog zagađenja vazduha, loše životne sredine, a ni zbog toga da li će nam deca biti sigurna u školama. Mesto u kome će zakoni vladati jednako za sve i u kome će ljudi moći da žive dobro od svog rada“, rekao je Radomir Lazović, narodni poslanik.
Zeleno-levi front nastaje na programskom nasleđu pokreta Ne davimo Beograd, kao i partnerskih organizacija širom Srbije. Pored Ne davimo Beograd, Zeleno-levi front čine i Inicijativa za Požegu, Izbor za našu opštinu, Kritična masa Kula, Lokalni front Valjevo i Inicijativa za Lajkovac.
“Time što iz pokreta Ne davimo Beograd postajemo partija Zeleno-levi front, nismo prestali da podržavamo lokalno samoorganizovanje i različite inicijative građana koje treba da nastaju. U takvom ekosistemu, vidimo i našu buduću moć. Zato u nazivu imamo i front, jer imamo niz partnerskih organizacija i sigurna sam da će ih biti još više širom Srbije”, izjavila je Biljana Đorđević, narodna poslanica.
Zeleno-levi front će se boriti za društvo pravde, solidarnosti, brige i podrške. Cilj partije je ekonomski rast od koga će koristi imati svi, a ne samo privilegovana manjina, očuvanje životne sredine, kao i izgradnja institucija koje će unapređivati mehanizme podele vlasti i sprovoditi zakone jednako za sve. Vizija novonastale partije je društvo ravnopravnosti koje ne toleriše nasilje, kao i negovanje politike prijateljstva, dobrosusedstva i međunarodne saradnje. ZLF se zalaže za veća ulaganja u zdravstvo, obrazovanje i kulturu, zdravu životnu sredinu i prava i jednakost za sve, kao i urgentno rešavanje stambene krize i uvođenje pravednog sistema oporezivanja.
“Pre gotovo deset godina, okupila nas je borba za javna i prirodna dobra. Borili smo se protiv otimanja obala i zelenih površina, za unapređene životne sredine i protiv ogromne ekonomske nejednakosti, a sada smo spremni da kroz Zeleno-levi front sprovedemo ove ideje u celoj Srbiji. Nastavićemo da insistiramo na tome da politika može i mora da izgleda drugačije. Borićemo se jednom nogom na ulici, sa ljudima na terenu, a drugom u institucijama. Politika mora da u ruke građana vrati moć da donose odluke o pitanjima koja se tiču njihovog života”, kaže Dobrica Veselinović, gradski odbornik.
Podsećamo da je Zeleno-levi front za manje od mesec dana prikupio preko 11.000 potpisa, u 33 gradova i opština u Srbiji, neophodnih kako bi postao partija koja će delovati na području cele Srbije, boreći se za bolje i pravednije društvo.
U ponedeljak, 17. jula, će Ministarstvu za državnu upravu i lokalnu samoupravu biti predati potpisi građana, kako bi se Zeleno-levi front upisao u registar političkih partija.
Pročitaj i ovo:
Pojačava se pritisak režima na sudije koji su pustili Užičane na slobodu
Članovi i članice sudskog veća koje je donelo odluku o ukidanju pritvora Vladanu Sinđiću, šefu odborničke grupe u Skupštini grada Užica, studentu Pavlu Cicvariću i drugim užičkim političkim zatvorenicima kako bi se branili sa slobode, sada trpe osvetu režima kroz medijsko blaćenje i optužbe za rušenje države.
Sigurni glasovi i promašena ekonomija: Rastislav Dinić o povlačenju stranog kapitala na jugu Srbije
„Vlast na različite načine ide i preko onoga što je ekonomski neophodno kako bi se privukli strani investitori. Podilazi stranom kapitalu kako bi kupila političku podršku, a sve u cilju kršenja vladavine prava i demokratije u Srbiji”, ocenjuje za Mašinu poslanik Zeleno-levog fronta Rastislav Dinić.
Stojmenović o EXPO: SNS ukinula državu da bi nam njeni koruptivni projekti i dalje visili nad glavom
Šefica odborničke grupe ZLF-PSG u Skupštini Beograda Natalija Stojmenović kaže da je lex specialis recept za korupciju Srpske napredne stranke. Govoreći o izložbi EXPO, navodi da je vlast spremna da ide do ukidanja države da bi novac građana uložila u svoje koruptivne projekte. "Javni interes je ono što je naša korupcija", kaže odbornica da je ključna ideja SNS.