Pokret Ne davimo Beograd poziva građane da na predstojećem referendumu glasaju protiv predloženih ustavnih promena. Smatramo da promena Ustava ne vodi unapređenju pravosuđa, već stvara novi prostor za manipulacije i nastavak uticaja naprednjačkog režima na pravosuđe i tužilaštvo.

Ovo je glavna poruka konferencije za medije koja je povodom referenduma održana u Medija centru, a na kojoj su govorili Biljana Đorđević, docentkinja Fakulteta političkih nauka i članica Malog veća Ne davimo Beograd, Đorđe Pavićević, redovni profesor Fakulteta političkih nauka i koordinator Političkog saveta  Ne davimo Beograd i Radomir Lazović, član Malog veća pokreta  Ne davimo Beograd.

Nakon više održanih konsultacija i okruglih stolova unutar pokreta u kojima je učestvovao naš pravni tim, članstvo, ali i šira grupa stručnjaka iz ustavnog i drugih oblasti prava kao i stručnjaka iz oblasti ustavne demokratije i teorije konstitucionalizma, Ne davimo Beograd je doneo odluku da pozove građane da na predstojećem referendumu glasaju protiv predloženih ustavnih promena.

Ključne predložene izmene Ustava se odnose na sastav i odlučivanje dva najviša pravosudna tela – Visoki savet sudstva i Visoki savet tužilaca, ali one ne rešavaju postojeće probleme da na izbor ova dva saveta utiče politička većina. I prema izmenama Ustava, vladajuća većina će moći da utiče na sastav ovih tela, i kroz izbor “istaknutih pravnika” i na druge načine. Ovo je uostalom i stav Venecijanske komisije, kao što je ova komisija već ukazala i na druga štetna rešenja.

Sam proces donošenja izmena Ustava je skandalozna tema za sebe. Akt o promeni Ustava usvojila je jednostranačka skupština, na šta je upozorila i Venecijanska komisija, izostala je šira javna rasprava o predloženim rešenjima, a građanima je potpuno nejasno šta se uopšte menja ovim predlozima.

Takođe, činjenica da na referendumu ne važi cenzus, stavlja nas u situaciju da je bojkot referenduma tehnički besmislen i zato je važno da građani podignu svoj glas i kažu NE! ovim manipulacijama. Aleksandar Vučić bi jedva dočekao da svi ćutimo dok on menja najvažniji pravni i politički akt u državi.

Ne davimo Beograd će svoje napore usmeriti da objasni građanima da manipulacije menjanjem Ustava, na kraju imaju posledice u tom smislu da se omogućava da SNS ima više kontrole nad našim životima i da može lakše da sprovodi projekte kao što su Rio Tinto ili Beograd na vodi. Da može lakše da krade javna sredstva, da može da plagira diplome bez posledica, da može da se desi da niko ne odgovara za rušenje u Hercegovačkoj, da mogu da seku šume kao što je plan sa onom na Košutnjaku, da mogu da ignorišu zagađenje vazduha, da mogu da nastave da otimaju našu državu.

Promene Ustava se moraju gledati kao deo šire slike ostvarivanja političkog uticaja na pravosuđe, kako bi naprednjački režim nastavio da koristi našu državu za bogaćenje, siromaši naše građane i devastira našu životnu okolinu. 

Zato na referendumu 16. januara 2022. godine glasajte protiv promene Ustava! 

Ceo tok konferencije možete pogledati na linku

Pročitaj i ovo:

Robert Kozma za Vreme: Biram borbu!

Kriminalni režim odavno nema legitimitet. Jasno je da u Srbiji nema demokratije. Izlaskom na izbore ne daje mu se legitimitet, kao što se ni prihvatanjem mandata u Narodnoj skupštini ne priznaje da su izborni uslovi bili pošteni ili da nije bilo krađe.

Ðorđević: Borba za izborne uslove trajaće do smene SNS-a

Biljana Đorđević iz Zeleno-levog fronta izjavila je da ne bi rekla da su izborni uslovi sada gori nego na prethodnim i upitala kako se oni menjaju bojkotom, podsetivši da vlast nije ispunila ni zahteve protesta kada su na ulicama bile stotine hiljada ljudi nakon masovnih ubistava početkom maja 2023.