Pokret Ne davimo Beograd i zeleno-leva koalicija MORAMO danas su podržali protest naučnih radnika Srbije koji su na istakli inicijativu Za dostojanstven rad u nauci kojom se traži regulisanje radnog statusa naučnih istraživača.

“Došli smo da podržimo protest naučnih radnika i radnica, jer smatramo da su njihovi zahtevi da nauka bude više vrednovana u društvu izuzetno važni. Pokret Ne daivmo Beograd se priključuje zahtevu da za jednaka zvanja bude jednaka plata. Takođe smatramo da je donošenje institucionalnog okvira koji bi definisao ovu oblast naučnih radnika i radnica jako važan.” izjavio je na današnjem protestu kandidat za gradonačelnika Dobrica Veselinović.
“Danas ovde podržavamo protest koji zaista traže minimalno, da se poštuje zakon o radu i da se reguliše njihov radni status tako da imaju jednake plate za jednaka zvanja čime bi se dokinule nepravedni zaostaci od ranije i prešlo na institucionalno finasiranje koje se garantuje novim zakonom o nauci i istraživanju. Nadamo se da će uz konsultaciju sa naučnim radnicima i radnicama konačno doći do adekvatnog vrednovanja i regulisanja njihovog radnog statusa.” istakla je Jelena Vasiljević istraživačica na Insitutu za filozofiju i društvenu teoriju i kandidatkinja za odbornicu ispred koalicije MORAMO.
U našem programu i delovanju jasno ćemo se raditi na merama koje uključuju skalapanje ugovora sa fakultetima i institutima u Beogradu za projekte koji su vezani za dugoročni razvoj grada koji zahtevaju posebna znanja i ekspertizu poput projekata iz oblasti zaštite životne sredine, energetske efikasnosti, saobraćaja, zelene ekonomije. Ovi projekti zahtevaju specijalistička znanja i posebno obučene kadrove koji će se baviti ovim problemima.
Kao pokret koji čini veliki broj istraživača, naučnih saradnika i profesora i profesorki znamo da je nauka jedan od pokretača promena u društvu i da je bitan faktor u procesu stvaranja gradova gde dišemo čist vazduh, nemamo saobraćajnih gužvi, živimo dostojanstveno od svog rada i svi se pitamo o tome kako naš grad treba da se razvija.
Pročitaj i ovo:
Lazović: Ministar Bratina se, u danu kad se bira REM, pohvalio da traži inovativne načine da se ugase N1 i Nova
Ministar informisanja i telekomunikacija Boris Bratina se hvali, u danu kada se bira REM, da traži inovativne načine da se ugase N1 i Nova S, izjavio je poslanik Zeleno-levog fronta Radomir Lazović, komentarišući izjavu Bratine da N1, Nova i RSE ne treba da postoje u našem etru.
Đorđević: Leks specijalis stupa na snagu dan nakon usvajanja, mogu da zamislim rušenje već sledeće nedelje
"Poslednja odredba leks specijalisa je da stupa na snagu dan nakon uisvajanja. Mogu da zamislim da krenu da ruše već sledeće nedelje. Svakako da će građani doći i pokušati to da spreče, ne mogu da zamislim drugačije. Njima se toliko žuri da to sruše, da svi krivični postupci ne mogu da imaju nikakvog ishoda“, rekla je.
Radomir Lazović osudio kontramiting ispred mesta gde Dijana Hrka štrakuje glađu
Poslanik Zeleno-levog fronta Radomir Lazović izjavio je danas u parlamentu da osuđuje kontramiting ispred mesta gde Dijana Hrka štrakuje glađu, zahtevajući utvrđivanje odgovornosti za pogibiju sina Stefana na novosadskoj železničkoj stanici 1. novembra prošle godine.





