Nacrt Nacionalne strategije za mlade 2022-2030, koji je danas predstavljen na javnoj raspravi, je još jedna propuštena prilika da se suštinski poboljša položaj mladih i omogući prilika da vode kvalitetan i dostojanstven život.

Pokret Ne davimo Beograd je u okviru ove rasprave podneo komentare na nacrt ove strategije koji se odnose na mere i ciljeve koje je neophodno sprovesti ukoliko želimo da stvarno utičemo na poboljšanje kvaliteta života mladih.

“Mladi u Srbiji su životno i materijalno neobezbeđeni i nesigurni. Umesto da ova strategija reši te probleme tako što će na primer neiskorišćene prostore lokalnih samouprava transformisati u stambene prostore za mlade, i da uključi mlade tako što će omogućiti da svaki predlog zakona o mladima prolazi kroz Savet za mlade, mi vidimo mere koje su samo kozmetička a ne suštinska promena koja je mladima potrebna.” izjavila je odbornica u Skupštini grada Beograda, Natalija Stojmenović.

Mere i ciljevi strategije ne predstavljaju značajne i suštinske promene koje će mladima omogućiti budućnost u našem društvu.

“Neophodno je da se ciljevi i mehanizmi NSM usmere na: loše radno zakonodavstvo koje mladima ne garantuje dostojanstven rad, neadekvatan obrazovni sistem i stambenu politiku jer su mladi u ovoj situaciji izrazito stambeno zavisni od svojih roditelja i samik tim neobezbeđeni.” izjavila je Smiljka Tomanović, članica socio-ekonomske grupe pokreta Ne davimo Beograd.

Pokret Ne davimo Beograd se zalaže za suštinske promene i drugačije prioritete u politici koji mladima omogućavaju da žive u pravdenom, zelenom i solidarnom društvu u kome imaju budućnost i priliku da vode kvalitetan i dostojanstven život.

Pročitaj i ovo:

Ðorđević: Izbori neće biti gori nego 17. decembra

Biljana Đorđević iz Zeleno-levog fronta izjavila je da ne bi rekla da su izborni uslovi sada gori nego na prethodnim i upitala kako se oni menjaju bojkotom, podsetivši da vlast nije ispunila ni zahteve protesta kada su na ulicama bile stotine hiljada ljudi nakon masovnih ubistava početkom maja 2023.