“Problema u obrazovanju je mnogo, a jedan od osnovnih je nipodaštavanje nastavnika, nipodaštavamo ih sramnim platama, s jedne strane, i sa druge, time što ih smatramo samo izvršiocima radova”, kaže za N1 Miloš Janković iz Zeleno-levog fronta (ZLF).

Zeleno-levi front organizuje konferenciju “Budućnost obrazovanja u Srbiji: Od ideje do promene”, koja će se održati u nedelju, 1. septembra.

„Jedan od panela na konferenciji biće svojevrsna simulacija društvenog razgovora koja bi trebalo da se temelji na poverenju i iz koje bi trebalo da proistekne set vrednosti i ciljeva na kojem bi obrazovna reforma trebalo da počiva“, rekao je Janković u emisiji N1 Studio Live.

A na pitanje odakle bi ta reforma trebalo da krene, kaže:

„Mi smo se pitali i razgovarali smo o tome šta uraditi da našim kolegama bude bolje. Odgovor je bio – dok je SNS na vlasti ne možemo ništa. Ali, to ne znači da nećemo raditi ništa već ćemo se pripremati za dan nakon pada režima“.

Na konferenciji će se, dodaje, otići malo u budućnost.

„Da vidimo kako izgledaju dobre obrazovne reforme. One traju bar 10 godina, od same pripreme do relaizacije. I sve mora da počiva na konsenzusu, u reformu moraju da budu uključeni svi obrazovni akteri, pre svega nastavnici, jer oni moraju kasnije da sve što je dogovoreno i da sprovedu. A da bi sproveli, moraju da veruju u to, a da bi verovali, moraju da osećaju da je to njihovo, dakle, moraju da učestvuju u tome“, naglasio je Janković.

On kaže da se u korist reformi može napraviti nekoliko proba.

„Ove konferencije su probne vrste početnih koraka reformi. Da vidimo koje su reforme bile uspešne i zašto, a koje su bile neuspešne. Da vidimo kako se mogu prevazići problemi“, navodi.

Na pitanje da li u tom smislu imaju neke ideje ili ostavljaju da se na konferencijama „rode2 smernice, janković kaže:

„Mi ne možemo krenuti s tim šta bi trebalo da se uradi, jer ćemo izneveriti otvorenost procesa. Treba da na ovim razgovorima vidimo šta je to što nam treba“, rekao je Janković.

Detaljno o programu konferencije Budućnost obrazovanja u Srbiji: od ideje do promene. 

Pročitaj i ovo:

Kostić o Vučićevom “trošenju državnog novca za kampanju”: Potez koji pokazuje do koje mere je vlast u očaju

"Jedan besramni korak ove vlasti. Ali taj korak bespravnog korišćenja državnog novca u svrhu političke kampanje jedne partije i jednog čoveka je i dobra poruka - jer pokazuje do koje mere je vlast u očaju", ocenio je za N1 profesor Pravnog fakulteta i član Zeleno-levog fronta Svetislav Kostić, povodom pisanja medija da će aktuelni režim i predsednik Srbije Aleksandar Vučić potrošiti dodatnih milijardu evra, i više, na predizbornu kampanju.

Kozma na sednici Skupštine: Novac iz budžeta se neracionalno troši

Poslanik Zeleno-levog fronta Robert Kozma ;rekao je danas na sednici Skupštine Srbije da se „novac iz budžeta se neracionalno troši na Ekspo, nabavku (francuskih vojnih aviona) ‘rafala’, izgradnju stadiona, umesto da se usmeri na preventivno održavanje šuma, reka, prirodnih dobara“.