Odbornica Zeleno-levog fronta Milica Baltić kaže za N1 da su česme u ovakvom stanju od prošlogodišnjih oluja, i da su oni apelovali na nadležne da ih srede, ali to se do sada nije desilo.

“Obraćali smo se svim nadležnim institucijama, počev od opštine, pa do Gradskog i Republičkog zavoda za zaštitu spomenika, i odgovorio nam je samo Gradski zavod koji je rekao da nije nadležan i uputio nas na Republički zavod. Obratila sam im se, ali još nisam dobila odgovor”, navela je Baltić.

Dodaje i da su građani sami hteli da se organizuju i očiste granje oko česme, ali su odustali, jer su zaključili da bi to, zbog stanja u kojem se česme nalaze, bilo nebezbedno.

Prema njenim rečima, česma je bila u upotrebi do 2014, ali zbog zapuštenosti, voda iz nje više nije za piće.

“Vidimo da se u našem gradu zapostavljaju kulturna dobra i mi se bojimo da namerno zapostavljanje ovih česmi vodi nekom novom koruptivnom projektu. Vidimo šta se desilo sa Generalštabom, Starim savskim mostom”, ocenila je ona.

U Beogradu postoje još 33 česme, a od njih su samo četiri bezbedne da se sa njih pije voda.

Pročitaj i ovo:

ZLF Sombor i grupa građana: Grad ugrožava sopstveno kulturno nasleđe

Građane Sombora već dugi niz godina zabrinjava način na koji se menja izgled grada. Da ne bude zabune, problem nisu razvoj i napredak, već uslovi pod kojima se oni odvijaju. Da li hiper-izgradnja u centru grada građanima zaista ide u korist ako se odvija na uštrb zakona, zelenila i estetike?