
Šef poslaničke grupe Zeleno-levi klub, Ne davimo Beograd Radomir Lazović izjavio je da su poslanici ovog kluba pozvali kolege iz parlamenta Ujedinjenog Kraljevstva da osude to što je narodna inicijativa za zabranu iskopavanja litijuma i bora “nestala” nakon što je predata na pisarnici Skupštine Srbije.
Taj poziv upućen je na sastanku Odbora za zaštitu životne sredine sa delegacijom parlamenta Ujedinjenog Kraljevstva u Skupštini Srbije.
„Možda i najvažniji deo ovog sastanka sa naše strane je bio poziv kolegama, a taj poziv ćemo uputiti i kolegama iz drugih parlamenata širom Evrope i kolegama iz Evropskog parlamenta, a to je da osudimo nestanak inicijative za zabranu iskopavanja litijuma i bora u Srbiji“, rekao je Lazović novinarima.
Dodao je da su kolege upoznali sa činjenicom da je 38.000 ljudi potpisalo tu inicijativu, da je ona predata na skupštinskoj pisarnici i da joj se „od tog trenutka gubi svaki trag, odnosno da ona nije upućena dalje na postupanje niti nadležnom odboru niti nadležnom ministarstvu kako bi se utvrdila verodostojnost potpisa, a kako bi kasnije ušla u skupštinsku raspravu“.
Lazović je istakao da je pozvao predstavnike vlasti da ako smatraju da Rio Tinto treba da kopa litijum u Srbiji, u Skupštini ljudima objasne zašto.
„Mi smatramo da ne treba, ali ako vlast smatra da treba, umesto tajnih aktivnosti koje sprovode, umesto zapošljavanja ljudi kao što vidimo da Rio Tinto sad zapošljava ljude na projektu Jadar, umesto toga neka nađu narodnu inicijativu, otvore raspravu u skupštini pa nek brane pred ljudima ono što smatraju da je ispravno“, smatra narodni poslanik.
Sa britanskim poslanicima razgovarali su i o stanju u oblasti zaštite životne sredine u Srbiji, zagađenosti vazduha, problemu sa pijaćom vodom i vodoizvorištima i kanalizaciji.
„Trećina stanovnika Srbije nema ispravnu vodu za piće, a polovina građana Vojvodine nema ispravnu vodu za piće. Skoro 40 odsto stanovništva u Srbiji nema kanalizaciju, u Beogradu jedna trećina, 21. vek je ljudi, to je glavni grad, dakle to su stvari koje su zaista alarmantne“, rekao je Lazović.
Dodao je i da su poslanici iz redova vladajuće većine na sastanku rekli da se u oblasti zaštite životne sredine ;nije dovoljno radilo i da im je potrebno više vremena.
„To je dosta poražavajuće za naše društvo zbog toga što se SNS nalazi na vlasti već 12 godina. Ako pogledamo koliko se ulaže u ovu oblast možemo zaključiti da bi recimo bilo potrebno još pedesetak godina da nešto krene da se radi“, rekao je.
Pročitaj i ovo:
ZLF zahteva hitnu reakciju nadležnih na zastrašujuće pretnje Danici Vučenić
Nakon što je ugledna novinarka Danica Vučenić dobila jezive pretnje u pismu koje je stiglo na adresu N1 televizije, Zeleno-levi front zahteva da policija i tužilaštvo hitno reaguju, i pokrenu istragu kako bi se identifikovali i procesuirali počinioci.
ZLF protiv obaveznog učešća đaka na EXPO 2027 – Škole ne smeju biti promotivni instrumenti vlasti
Povodom odluke da se poseta međunarodnoj specijalizovanoj izložbi EXPO 2027 uvrsti u školski kalendar obrazovno-vaspitnog rada za učenike osnovnih i srednjih škola, Grupa za obrazovanje ZLF izražava ozbiljnu zabrinutost i najoštrije se protivi svakom pokušaju da se učenicima, nastavnicima i školama nameće obavezno učešće u događajima koji prevazilaze okvire redovnog nastavnog procesa i osnovnu obrazovnu funkciju škole.
Đorđević: Podrška studentskoj listi jedini kredibilan način da se doprinese smeni režima
Odluka Zeleno-levog fronta da na izborima podrži studentsku listu u ovom trenutku se neće menjati jer je to jedini kredibilan način da se doprinese pobedi nad aktuelnim režimom rekla je kopredsednica ove partije Biljana Đorđević.






