Na tribini održanoj na platou ispred bioskopa Voždovac poručeno je da se Ne davimo Beograd zalaže za shvatanje kulture kao javnog dobra koje mora biti dostupno svim građanima i građankama. Učesnici tribine poručili su i da je nedopustivo da jedna od najvećih opština u Beogradu, Voždovac, nema ni jedan objekat kulture na svojoj teritoriji. Nakon tribine, prikazan je film „Beograd 2041: Povratak u budućnost” koji se bavi urbanizmom našeg grada, kao i klasik „Metropolis”.

Kako bi se tribina uopšte mogla održati ispred bioskopa, bilo je neophodno prvo urediti plato koji je zarastao zbog nebrige. Naši aktivisti i aktivistkinje su prikupili otpad i očistili javni prostor kojim se niko godinama ne bavi. Više o tome u tekstu “Očišćen plato ispred bioskopa Voždovac”.

Bioskop Voždovac decenijama ne radi, a poslednja filmska projekcija u nekadašnjem simbolu ove opštine, održana je davne 1997. godine. Od tada je bioskop postao jedan od najočiglednijih primera pljačkaške privatizacije i žrtva investitorskog urbanizma.

“Naša grupa sa Voždovca imala je stvarno jako puno akcija čišćenja i drugih okupljanja građana. Napravili smo preko 30 štandova i malih komšijskih razgovora. Trudili smo se da svuda stignemo, od Pinosave, preko Autokomande, do Banjice. Svuda smo mogli da čujemo da su građani nezadovoljni jer se zbog zarade privatnih investitora zapušta javni interes. Zajednička dobra i naša značajna mesta su žrtvovana zarad profita investitora bliskih vlasti. Ne davimo Beograd sve vreme ukazuje na to da nam je potrebno zajedništvo kako bismo imali dobro društvo za sve, a ne samo za povlašćene pojedince.” – poručio je Aleksandar Vićentijević, koordinator opštinske grupe Voždovac.

“Voždovac ima veliku potrebu za kulturnim sadržajima i prostorom gde bi oni mogli da se ponude i da se razmenjuju, jedna vrsta društveno – kulturnog centra koji bi mogao da bude sidro za ovu zajednicu na Voždovcu koja raste. Nažalost, naš grad se danas razvija drugačiji način gde nam se nameće da bi neko sidro trebalo da budu projekti kao što je recimo Beograd na vodi, ali oni nisu inkluzivni i nisu za sve građane. Ono što su bili i što bi mogli biti prostori za sve nas sada su napušteni i obrasli u korov.” – izjavila je Biljana Đorđević iz malog veća Ne davimo Beograd.

“Ova zgrada upravo pokazuje kakav su odnos prema kulturi imale sve dosadašnje vlasti, ali i slika i prilika kako izgleda pljačkaška privatizacija čija je žrtva i bioskop Voždovac. Ovakve zgrade i prostori moraju se vratiti svojoj nameni. Za program kulture Ne davimo Beograd klučno je da je kultura javno dobro. Ona pripada svima i mora biti dostupna svima na raznovrsne načine. Mislimo pre svega na opštine van centra grada koje nemaju adekvatne kulturne sadržaje. To je nedopustivo i za Voždovac i za sve druge opštine. Kultura ne sme biti samo aspekt neke komercijalne delatnosti, već ona mora biti podržana od strane javnih fondova i mi ćemo na to uticati. Od idućeg aprila, nakon izbora situacija u ovom gradu biće promenjena i to je prilika i da rešimo ovakva pitanja.” – poručio je Branislav Dimitrijević, koordinator grupe za kulturu Ne davimo Beograd.


U komšijskom razgovoru učestvovali su Biljana Đorđević, članica Malog veća Ne davimo Beograd, Branislav Dimitrijević, koordinator Grupe za kulturu i Aleksandar Vićentijević, koordinator voždovačkog odbora pokreta. Nakok razgovora planirana je projekcija filma „Beograd 2041: Povratak u budućnost”, a nakon toga neformalni razgovor uz tople napitke i projekciju filma „Metropolis”.

Pročitaj i ovo: