Beograd se nalazi u alarmantnoj situaciji sa snabdevanjem toplotnom energijom, koja bi uskoro mogla da bude slična krizi sa električnom energijom. Naime, samo u ovom mesecu, na toplovodu JKP “Beogradske elektrane” desilo se osam kvarova zbog kojih su veliki delovi Novog Beograda ostali bez grejanja, a od početka grejne sezone čak 21 sličan kvar.
Prema poslednjem izveštaju “Beogradskih elektrana”, u prethodne četiri godine planski je zamenjeno samo 45,5 od 800 kilometara toplovodne trase, dakle tek nešto više od 10 kilometara godišnje. Tim tempom toplovodi bi se menjali na svakih 70 godina što je svakako neprihvatljivo.
Nedostatak ulaganja u održavanje, zbog koga se dešavaju kvarovi, samo je vrh ledenog brega malverzacija u JKP “Beogradske elektrane”. Naime, ovo preduzeće je jedno od najprofitabilnijih javnih preduzeća, ali gradska vlast čak 85% dobiti svake godine prebacuje u budžet grada. Radi se od oko 200 miliona evra od 2014. godine.
Sa druge strane, vlast toleriše malverzacije “Beogradskih elektrana” u smislu nezakonito visoke cene grejanja i odbijanje da se pređe na naplatu po utrošku energije, što omogućava praktično garantovani prihod i dobit preduzeću, bez obzira na obim proizvodnje i isporuke toplotne energije. Tako su u prethodnih pet godina najmanje 94 miliona evra građani oštećeni pri naplati. Kako je Ne davimo Beograd već objavio, prosečno domaćinstvo u Srbiji koje se greje na daljinsko grejanje oštećeno je za oko 435 evra za pet godina.
U ovoj dobro smišljenoj malverzaciji na gubitku su građani i to mnogostruko. Prvo plaćaju veliku cenu grejanja, a zatim i kada je plate, zbog neulaganja u sistem, grejanje je nepouzdano i u prekidu.
Pokret Ne davimo Beograd će poslovanje “Beogradskih elektrana” vratiti u zakonske okvire, obezbediti ulaganje u održavanje i uraditi reviziju cena grejanja u periodu od 2016. godine do danas i napraviti program vraćanja nezakonito naplaćivanog dela potrošačima.
Pročitaj i ovo:
Robert Kozma, lični stav: Na dan prosvetnih radnika nema razloga za slavlje
Danas je Dan prosvetnih radnika u Srbiji, ali nastavnice i nastavnici nemaju razloga za slavlje. I tako će biti sve dok koruptivno-kriminalni režim odbija da ih uvaži, sasluša i ispuni zahteve prosvetnih sindikata, a ujedno i da prestane sa praksom zaluđivanja prosvetnih radnika i građana Srbije da u budžetu nema para za povećanje plata i poboljšanje uslova nastavničke profesije.
Zahtevamo zatvaranje Prokopa jer radovi nisu u skladu sa građevinskom dozvolom!
Zeleno-levi front je pozvao da se stanična zgrada glavne železničke stanice u Beogradu, koja nema upotrebnu dozvolu, zatvori za građane dok se ne otklone nedostaci i proveri kvalitet izvedenih radova.
Dvanaest pitanja za premijera: Otvoreno pismo Milošu Vučeviću
Autor je naš Radoje Stefanović, advokat i odbornik u Skupštini opštine Vračar.