Pokret Ne davimo Beograd obavestio je juče javnost da je u RB Kolubara, na svom radnom mestu, preminuo radnik koji je radio na polju D. Kako je juče bio jedan od najtoplijih dana u toku leta, sa temperaturama koje dostižu i 39 stepeni Celzijusa, zahtevali smo detaljnu istragu okolnosti koje su dovele do smrti pedesetogodišnjeg radnika sumnjajući upravo da se radi o posledicama kontinuiranog izlaganja visokim temperaturama.

Foto:N1

Nedugo zatim, usledio je skandalozan demanti EPS-a. Iako je od trenutka smrti prošlo samo par sati i istraga okolnosti pod kojima je čovek preminuo nije još ni počela, nadležni u EPS-u “znaju” da smrt sigurno nije nastupila zbog neadekvatnih uslova za rad. Kako je moguće da PR služba EPS-a zna od čega je radnik preminuo pre nego što se završi istraga?

U skandaloznom demantiju EPS-a nije najjasnije šta se tačno demantuje. PR služba ovog javnog preduzeća kaže da „nije došlo do bilo kakve nezgode na radu, niti pogibije zbog neadekvatnih uslova za rad” već da se stradali radnik “samo srušio.” Zar ne bi upravo ova činjenica trebalo da bude razlog da se okolnosti do detalja istraže kako se slično ne bi ponovilo?

Rad na visokim temperaturama ima kumulativan efekat. Utiče negativno na telo, posebno kod hroničnih bolesnika i može imati ozbiljne posledice, pa i fatalan ishod. Zato je važno da se o tome strogo vodi računa i ljudi ne izlažu previsokim temperaturama.

Zanimljivo je da su skandalozno saopštenje EPS-a, u kome se briga za radnike koji rade na ekstremnim temperaturama na otvorenom, naziva “lažnim i nedopustivim optužbama Ne davimo Beograd” preneli i režimski mediji Kurir i Srbija danas. Ova dva medija juče su imali posebno dramatične naslove kada su pisali o vremenskim uslovima u našoj zemlji. “KRČKA SE SRBIJA” pisao je Kurir, a Srbija danas je otišla korak dalje, “GROTLO PAKLA ŠIROM SRBIJE – RHMZ IZDAO UPOZORENJE: Na snazi crveni meteoalarm”. Ali kada pokret Ne davimo Beograd tvrdi da postoji velika verovatnoća da je upravo izlaganje ovako ekstremnim temperaturama na radu uzrok smrti radnika, onda su to “lažne optužbe”.

Pozivamo EPS da se ne bavi spinovima, već da preuzme odgovornost i radnicima na svim svojim postrojenjima obezbedi adekvatne uslove rada, poboljša bezbednost i učini da rizici po zdravlje i život svojih kolega budu najmanji mogući.

Pročitaj i ovo:

ZLF će se boriti za vodu kao javno dobro!

Zeleno-levi front 22. marta, na Svetski dan voda, ističe da je voda prirodno i javno dobro, koje mora biti dostupno svima, a da su usluge vodosnabdevanja od osnovnog značaja za život i zdravlje stanovništva. Podsećamo javnost na nekoliko važnih elemenata, problema, ali i rešenja u vezi sa vodosnabdevanjem u Beogradu.