U prethodnih pet godina, prosečno domaćinstvo u Beogradu je oštećeno za 435 evra pri naplati cene daljinskog grejanja, jedan je od glavnih zaključaka okruglog stola u organizaciji pokreta Ne davimo Beograd. Učesnici su upozorili i na druge nepravilnosti u radu JKP “Beogradske elektrane” kao što je činjenica da ovo preduzeće uopšte nema licencu za snabdevanje toplotnom energijom, ali i to da Ministarstvo energetike već šest godina nema izabranog energetskog inspektora koji je nadležan da kontroliše rad energetskih subjekata. Takođe, pokret je predstavio i model za unapređenje energetske efikasnosti i smanjenje cene grejanja za sve potrošače. 

U diskusiji su učestovali Slobodan Jerotić, direktor JKP “Toplana-Šabac”, Nenad Bumbić, predstavnik udruženja “Zaštita potrošača” kao i Branislav Tomić i Dobrica Veselinović iz pokreta Ne davimo Beograd. Pozivu na učešće na okruglom stolu nisu se odazvali predstavnici Udruženja toplana Srbije, JKP “Beogradske elektrane”, Ministarstva energetike i Sekretarijata za energetiku grada Beograda.

Nakon pregleda najvažnijih tehničkih, ekonomskih i normativnih osnova funkcionisanja sistema daljinskog grejanja izneto je nekoliko značajnih nezakonitosti u radu JKP “Beogradske elektrane”. Malo je poznato da ovo javno preduzeće uopšte nema licencu za snabdevanje toplotnom energijom na teritoriji glavnog grada Srbije i da tako već godinama čini privredni prestup. Nažalost, Ministartvo energetike već šest godina nema izabranog energetskog inspektora koji je nadležan da kontroliše rad energetskih subjekata. U ovom lancu neodgovornosti nalazi se i Gradska uprava grada Beograda koja je nije izdala licencu JKP “Beogradske elektrane” a prodajom toplotne energije se bavi i JKP “Infostan tehnologije” koji takođe za to nema licencu.

U ovakvom okruženju Gradska uprava je dozvolila JKP “Beogradske elektrane” da naknadu za isporučenu toplotnu energiju korisnicima koji nemaju sopstvene merače potrošnje obračunava suprotno Zakonu o energetici i da im naplaćuju fiksne iznose. Uz to, dozvolila im je da primenjuju cenu koja nije formirana  pred početak svake grejne sezone na osnovu Metodologije za određivanje cena toplotne energije. Zaobilaženjem ovog mehanizma koji obezbeđuje da dobit snabdevača bude u zakonskim okvirima, JKP “Beogradske elektrane” su u periodu od 2016. do 2020.g. ostvarile nezakonitu dobit od preko 138 miliona evra odnosno 435 evra na svakih 60 m2 grejane površine. Najveću korist od ove prevare svakako ima Gradska uprava kojoj JKP “Beogradske elektrane” uplaćuju 85% svoje dobiti.

Na sastanku je istaknuto da građani u ovom slučaju imaju pravo da podnesu tužbu za povraćaj novca bez takse za podnošenje tužbe kao i bez takse za donošenje presude. Takođe, pozvani su da se obrate udruženjima za zaštitu potrošača koja ih besplatno mogu zastupati na sudu a Nenad Bumbić je najavio da će udruženje “Zaštita potrošača” to svakako činiti.

Na kraju je istaknut značaj unapređenja energetske efikasnosti na potrošnju toplotne energije. Toplane bi trebalo da uzimaju povoljne kredite od investicionih banaka i fondova za ove namene i finansiraju građane za poboljšanje toplotne izolacije stanova. Ovi krediti mogu da budu na duži vremenski period (od 12 do 15 godina) tako da građani zbog umanjene cene grejanja ne bi ni osetili troškove te investicije, a imali bi komfornije grejanje. Naglašen je i značaj ugradnje termostatskih ventila i delitelja troškova koji omogućavaju još racionalniju potrošnju toplotne energije.

Pogledajte ceo snimak konferencije o daljinskom grejanju u organizaciji Ne davimo Beograd.  

Pročitaj i ovo: