Dok se na jednom delu ugostitelja trenira strogoća, najveći zagađivači bukom, na koje se žali ogroman broj građana, izuzeti su iz zabrane emitovanja muzike u baštama ugostiteljskih lokala.  

Nakon objave o donošenju Odluke kojom se zabranjuje emitovanje muzike u baštama ugostiteljskih objekata na teritoriji grada Beograda radnim danima posle 22 sata i petkom i subotom posle 23 sata, “osim” u tri zone – na Adi Ciganliji, priobalju Save i Dunava i u Skadarliji, pokret Ne davimo Beograd skreće pažnju na to da je u pitanju još jedna manipulacija gradskih čelnika, koje problem buke guraju pod tepih.

Odlukom se vešto zaobilazi srž problema, odnosno beogradski splavovi, koje u smislu buke nije moguće kontrolisati, o čemu svedoči bezbroj pritužbi građana na koje nikad nije odgovoreno, niti je problem buke rešen. Iako se dve trećine prijava komunalnoj policiji odnosi upravo na buku, sprovođenje propisa se ovom odlukom odlaže ,,do donošenja Zakona o zaštiti od buke” i to u onim zonama gde je problem najveći i gde ga je najurgentnije rešavati. 

Zamenik gradonačelnika Goran Vesić  bi trebalo da zna da važeći Zakon o žaštiti od buke, Uredba o indikatorima buke i Zakon o komunalnoj miliciji daju sasvim dovoljno pravnog osnova koji bi, uz koordinisan rad više službi, mogao da reši trenutni problem buke u gradu, kao i u pomenute tri zone i da nije potrebno donositi nikakav novi propis da bi se uredilo trenutno stanje. Tome svedoči i presuda koju je doneo sud u korist građana iz Cetinjske i Zetske ulice u kojoj je jasno navedeno da Grad Beograd nije učinio sve što je u njegovoj moći da spreči širenje buke u tom delu grada.

Kao i u slučaju Zakona o vodama, kojim je takođe potrebno ,,urediti” oblast zauzimanja obala od strane klubova i restorana sa glasnom muzikom, gradske vlasti zapravo pokušavaju da situaciju održe u pravnom limbu i tako omoguće vlasnicima ovih objekata enormne zarade, a sve to na račun neprospavanih noći i mirnog sna dobrog dela građana Beograda.

Pročitaj i ovo: