Gradska komisija za spomenike nazive ulice i trgova na današnjoj sednici odbila je predlog gradonačelnika Aleksandra Šapića da se izgradi spomenik Dragoljubu Draži Mihailoviću.
Branislav Dimitrijević, odbornik u Skupštini grada Beograda i predstavnik ZLF u ovoj komisiji istakao je na sednici da bi izgradnja tog spomenika otvarala dalje podele u društvu i da Draža Mihailović ni na koji način nije zaslužio da se njemu u Beogradu podiže spomenik.
„Očigledno ni vladajuća većina nije imala želju da podrži taj predlog“, kaže Branislav Dimitrijević za Danas.
Prema njegovim rečima i nadležne institucije koje su pitane za mišljenje i kojima je s tim u vezi poslat zahtev kao što je Gradski zavod za zaštitu spomenika i još neke druge institucije nisu izdale svoje mišljenje.
Time je, odlukom većine članova komisije predlog Aleksandra Šapića da se izgradi spomenik Dragoljubu Draži Mihailoviću odbijen.
Branislav Dimitrijević objašnjava da je na današnjoj sednici imao svoj predlog koji komisija nije prihvatila ali će pokušati ponovo,u sredu na sednici Skupštine grada da predloži da se privremeno obustavi svaka dalja izgradnja spomenika na teritoriji grada Beograda dok se ne obelodani sva dokumentacija i finansijski izveštaj koji se odnosi na izgradnju spomenika Stefanu Nemanji.
„Kao što piše u tom zahtevu pre izvesnog vremena, Vlada Republike Srbije je to označila državnom tajnom, međutim i taj rok od pet godina je istekao prošle godine , tako da ne postoje više nikakvi osnovi zašto bi ta dokumentacija bila tajna, a pozvao sam se na primer nesreće i zločina koji je prouzrokovao pad nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu budući da je isti ministar, koji je očigledno najodgovorniji za pad te nadstrešnice, a to je Goran Vesić, takođe odgovorno lice bio i za podizanje spomenika Stefanu Nemanji. To nedostajanje dokumentacije bi moglo da indicira i nekakve koruptivne radnje ali takođe i pitanje bezbednosti samog tog objekta imajući u vidu njegovu masivnost“, zaključio je Branislav Dimitrijević.
Pročitaj i ovo:
Zdravko Janković: Brodovi-hoteli umesto uklonjenih splavova na Savi?
Lice starog Beograda polako, ali sigurno nestaje. Sa projektom Beograd na vodi korenito se promenio izgled grada na obalama i nastavlja da se menja. Proteklog vikenda raspisan je tender za čišćenje leve obale Save, od ušća do Gazele. Na tom prostoru trebalo bi da se izgradi međunarodno putničko pristanište za brodove hotele za izložbu EXPO.
Vlast najavljuje najveći udar na državne univerzitete do sada
Zeleno-levi front upozorava na opasne namere predsednika republike i Srpske napredne stranke da kažnjavanjem državnih univerziteta uništi visoko obrazovanje u Srbiji, koje je više od dva veka jedan od najvažnijih stubova moderne srpske državnosti, čak i pre nego što je moderna srpska država postojala.
Đorđević za portal Simptom: Vlada Đura Macuta biće vlada osvete, a premijer “kratkotrajna Vučićeva igračka”
“Na ovaj izbor Vlade gledam kao na kupovinu vremena i pokušaj konsolidacije režima do nekog trenutka kada će sami oboriti sopstvenu vladu u trenutku koji njima odgovara, a ne onda kada su zatečeni političkom krizom, jer tako su do sada radili i tako jedino znaju da rade”, kaže Đorđevićeva.