Uoči godišnjice oslobođenja Beograda mural koji je posvećen 20. oktobru, a koji se deceniju nalazio na zgradi Instituta za mentalno zdravlje, prekrečile su nepoznate osobe. Branislav Dimitrijević ispred udruženja Kurs kaže da je on smetao gradskoj vlasti i Ministru kulture Nikoli Selakoviću, te da su ga oni prekrečili, jer ispoljavaju otvorenu mržnju prema antifašizmu.

„Mural smeta gradskoj vlasti, smeta ministru kulture. Smeta svima koji pretvaraju ono što smo zvali istorijskim revizionizmom, u ono što je već sad otvorena mržnja prema antifašizmu i nasleđu u Beogradu… Ubeđen sam da su mural prekrečili kako bi stavili nešto što neće slati nikakvu poruku, nešto što će, kako sam čuo, u pitanju organizacija koja je povezana sa projektom EXPO… To će biti mural koji neće imati jasna obeležja. U ovom gradu ima puno mesta da se napravi mural, ne morate jedan da izbrišite da stavite novi. Razlozi su ideološke mržnje i satiranja sećanja“, kaže Dimitrijević za N1.

Kako navodi, gradonačelnik Beograda je otvoreni mrzitelj antifašizma, kao i da imamo vlast koja je u mahnitom pohodu mržnje prema antifašizmu.

Istakao je i da je ovaj mural bio jedan od retkih obeležja koji je slao jednu važnu poruku povodom oslobođenja Beograda.

„Ovaj mural je bio jedan od retkih obeležja koji je slao jednu važnu poruku povodom oslobođenja Beograda. Na tom muralu se nalazio citat jedng Partizana, Jovana Kasalice koji je oslobađao Beograd, koji je rekao kako su mu pojedini hrabriji građani pomagali tako što su upućivali partizanske snage kroz dvorišta i pomagali im da identifikuju mesta gde se nalaze okupatori. Poruka je sasvim jasna i ona smeta“, zaključio je.

Reporter N1 javlja da je upitao jednog od radnika koji treba da napravi novi mural, šta će se tu nalaziti, koji je rekao da će novi mural takođe predstavljati godišnjicu oslobođenja Beograda.

Pročitaj i ovo:

Dimitrijević: Rušenje Savskog mosta je jedna bezglava avantura sadašnje vlasti

Naš stav je da je rušenje ili pomeranje Savskog mosta nešto što će neminovno prouzrokovati saobraćajni kolaps u već otežanim saobraćajnim uslovima. Sa druge strane su i kulturno istorijski razlozi zbog čega ga treba sačuvati, jer on je deo memorijalnog kompleksa Starog sajmišta, koji podseća na traumatičan period naše istorije.“