S obzirom na decidnu tvrdnju predsednika Srbije da promene odluke o zabrani Evroprajda neće biti, pokazuje se da ništa neće biti ni od podele vlasti niti vladavine prava, iako je nedavna promena Ustava olako i od strane Evropske unije ocenjena kao korak bliže ka reformi pravosuđa i osnaživanju vladavine prava, komentariše za Danas Biljana Đorđević, narodna poslanica Ne davimo Beograd u Skupštini Srbije.
One je reagovala na izjavu evroposlanice Teri Rajndke, koja je u nedelju, 28. avgusta, sa Violom fon Kramer i Goranom Miletićem učestvovala na sastanku sa premijerkom Anom Brnabić u vezi sa održavanjem Evroprajda u Beogradu, te istakla da će zabrana Evroprajda u septembru imati ozbiljne posledice po evrointegracije Srbije.
– Zabranu održavanja Evroprajda možemo da posmatramo uže, kao totalnu diskriminaciju LGBTQ zajednice kojoj se ograničavaju svima garantovana ustavna prava, ali i šire, kao urušavanje osnovnog ljudskog prava na slobodu okupljanja koje će onda svima biti ugroženo. Kako god da pogledamo, to je kršenje ljudskih prava. S obzirom na decidnu tvrdnju predsednika da promene odluke o zabrani Evroprajda neće biti, pokazuje se da ništa neće biti ni od podele vlasti niti vladavine prava, iako je nedavna promena Ustava olako i od strane EU ocenjena kao korak bliže ka reformi pravosuđa i osnaživanju vladavine prava. U tom kontekstu, Rajndke je u pravu, to će imati posledice jer se po novoj metodologiji o pristupnim pregovorima o daljoj podršci narednim koracima Srbije odlučuje ukoliko ima napretka u vladavini prava. Međutim, još gore je šta to sve znači za našu unutrašnju politiku i građanske slobode – i građani to moraju da znaju – kaže sagovornica Danasa.
Podsetimo, istovremeno, okolnost zabrane Evroprajda događa se u kriznoj situaciji na Kosovu koja je početkom avgusta pretila da pređe u otvoreni sukob, a u aktuelnosti se tumači kao da je Srbija pristala na recipročne mere u vezi sa automobilskim tablicama od strane vlasti u Prištini, pa zbog udvaračkog kapaciteta biračkom telu zabranila ovu manigestaciju.
Predsednik Skupštine Srbije Vladimir Orlić izjavio je za Tanjug da se očekuje da posebna sednica parlamenta o Kosovu i Metohiji bude održana 13. septembra.
Kao što je ranije najavljeno, sednici će prisustvovati predsednik Srbije Aleksandar Vučić, a ukoliko bude potrebno, rasprava će se voditi i 14. septembra, rekao je Orlić.
On je dodao da se u narednim danima očekuje da Skupštini bude dostavljen Izveštaj Kancelarije za Kosovo i Metohiju, koji će se naći pred poslanicima.
– Sednica o Kosovu i Metohiji je zakasnela jer dolazi nakon dogovora Vučić-Kurti s jedne strane, ali s druge strane očekujem da ćemo sad stalno imati neke situacije od prvog do prvog. Pitanje registracija nije rešeno i nisam shvatila šta to znači za građane sa srpskim tablicama koji žive na severu Kosova u periodu do prvog novembra. Da li će oni imati problema na prelazima ukoliko putuju svojim vozilima? Očekujem da ta sednica bude pripremljena kao predstava sa hvalospevima predsedniku o tome kako je sačuvao mir ali mi ćemo zahtevati da proces pregovora učinimo transparentnijim za građane, da postavimo pitanja o tome kako je do određenih dogovora došlo i šta je još dogovoreno što nam se ne govori. Probaćemo da doprinesemo pokretanju stvarnog nacionalnog dijaloga koji nije ni nalik lažnom kontrolisanom unutrašnjem dijalogu od pre pet godina kako bi građani zaista razumeli okolnosti i mogućnosti i posledice određenih politika – zaključuje Biljana Đorđević za Danas.
Pročitaj i ovo:
Robert Kozma, lični stav: Na dan prosvetnih radnika nema razloga za slavlje
Danas je Dan prosvetnih radnika u Srbiji, ali nastavnice i nastavnici nemaju razloga za slavlje. I tako će biti sve dok koruptivno-kriminalni režim odbija da ih uvaži, sasluša i ispuni zahteve prosvetnih sindikata, a ujedno i da prestane sa praksom zaluđivanja prosvetnih radnika i građana Srbije da u budžetu nema para za povećanje plata i poboljšanje uslova nastavničke profesije.
Zahtevamo zatvaranje Prokopa jer radovi nisu u skladu sa građevinskom dozvolom!
Zeleno-levi front je pozvao da se stanična zgrada glavne železničke stanice u Beogradu, koja nema upotrebnu dozvolu, zatvori za građane dok se ne otklone nedostaci i proveri kvalitet izvedenih radova.
Dvanaest pitanja za premijera: Otvoreno pismo Milošu Vučeviću
Autor je naš Radoje Stefanović, advokat i odbornik u Skupštini opštine Vračar.