Nakon što je Agencija za zaštitu životne sredine objavila izveštaj o stanju kvaliteta vazduha u Srbiji za 2020. godinu, postaje očigledno da već pet godina nema pomaka u rešavanju ovog problema. Naime, petu godinu zaredom, kvalitet vazduha u Beogradu svrstava se u najgoru, treću kategoriju.
Kako je pokret Ne davimo Beograd godinama upozoravao, ništa se ne radi kako bi se građani i građanke zaštitili od opasnog vazduha koji udišu. Srpska napredna stranka u prethodnih osam i Socijalistička partija Srbije u prethodnih 12 godina upravljaju zaštitom životne sredine u Srbiji. Ovo nije tvrdnja koju olako iznosimo, jer smo protiv prethodnog ministra zaštite životne sredine podneli dve krivične prijave i to za krivično delo Nepreduzimanje mera zaštite životne sredine iz čl. 261 KZ i Zbog povrede prava na informisanje o stanju životne sredine iz člana 268 KZ.
Prema najnovijem izveštaju Agencije, zbog prekoračenja graničnih vrednosti suspendovanim česticama PM 2.5 i PM 10, Beograd se uz Niš, Pančevo, Smederevo, Kosjerić i Užice našao među najzagađenijima u zemlji. Čak i u okolnostima pandemije, kada je u prvih nekoliko meseci, usled mera zatvaranja, došlo do pada zagađenja vazduha, podaci na godišnjem nivou ostaju zastrašujući.
Prekomerno zagađenje česticama PM 10 zabeleženo je u Velikim Crljenima -107 dana, Obrenovcu – 95, u Bulevaru Despota Stefana – 90 dana, na Novom Beogradu – 74, Vračaru – 42, Starom gradu – 46, Ovči – 44, Mostaru – 32, KBC „Dragiša Mišović” – 24 dana. Prekoračenje zagađenja PM 2.5 česticama zabeleženo je u Velikim Crljenima, na Ušću, Novom Beogradu i Starom gradu. Osim zagađenja ovim, po zdravlje izuzetno štetnim polutantima, u Izveštaju se kao opasnost navodi i zagađenje azot-dioksidom, sumpor-dioksidom i ozonom.
Kao najveći izvori zagađenja suspendovanim česticama PM 2.5 i PM 10 navode se toplane i individualna ložišta, dok su termoelektrane i saobraćaj izvori emisija sumpor-dioksida i azot-dioksida, od kojih u atmosferi, takođe, mogu nastati PM čestice.
Ne davimo Beograd je zajedno sa stručnjacima i organizacijama civilnog društva izradio set kratkoročnih i dugoročnih mera za zaštitu stanovništva pri ekstremnim vrednostima zagađenja vazduha i za dugoročno rešavanje ovog problema, ali ne vidimo nikakve pomake po tom pitanju od strane nadležnih, osim snižavanja kriterijuma merenja kvaliteta vazduha kako bi se isti vazduh prikazao manje opasnim.
Detaljnije o merama za unapređenje kvaliteta vazduha i zaštite građana čitajte na linku
Jedno je sigurno, podešeni brojevi ne mogu izbrisati posledice udisanja zagađenog vazduha, a one su poražavajuće. Različita istraživanja pokazuju da između 7 i 15 hiljada ljudi prerano okonča svoj život kao posledica aerozagađenja, a ogroman broj je onih koji obole od najtežih bolesti, kao što je kancer pluća. Srbija je i po broju obolelih od kancera pluća među prvima u svetu.
Pročitaj i ovo:
Đorđević nakon sastanka sa Kalas: Vučić je glavna prepreka Srbije na evropskom putu
Kopredsednica Zeleno-levog fronta Biljana Đorđević izjavila je za Danas da je su na sastanku sa visokom predstavnicom Evropske unije (EU) za spoljne poslove i bezbednosnu politiku Kajom Kalas predstavnici poslaničkih grupa opozicije poručili da je glavna prepreka Srbiji na evropskom putu sam Aleksandar Vučić i njegov režim.
ZLF Sombor i grupa građana: Grad ugrožava sopstveno kulturno nasleđe
Građane Sombora već dugi niz godina zabrinjava način na koji se menja izgled grada. Da ne bude zabune, problem nisu razvoj i napredak, već uslovi pod kojima se oni odvijaju. Da li hiper-izgradnja u centru grada građanima zaista ide u korist ako se odvija na uštrb zakona, zelenila i estetike?
Bukvić: Pančevački most opasan za prelazak, sa pristupnih rampi se odvaljuju komadi betona
Pančevački most je prema ocenama stručne javnosti, u veoma lošem stanju, a građani se doslovno plaše da ga pređu. “Pristupne rampe iz pravca grada su potpuno dotrajale, sa njih se bukvalno odvaljuju komadi betona”, izjavio je Zoran Bukvić, koordinator Grupe za saobraćaj Zeleno-levog fronta.