
Odluka Vladimira Bilčika, specijalnog izvestioca Evropskog parlamenta za Srbiju, da ne potpiše saopštenje evroparlamentaraca u kom se osuđuje Aleksandra Vučića zbog čuvanja murala Ratka Mladića za srpsku opoziciju predstavlja još jedan dokaz da pomenuti poslanik sve vreme radi u interesu vlasti. S druge strane, Nemanja Todorović Štiplija, urednik portala European Western Balkans, kaže da Bilčikova odluka nije iznenađujuća, jer on pripada grupaciji u Evropskom parlamentu koja odbija da kritikuje loše stvari u Srbiji.
Poslanik Evropskog parlamenta i specijalni izvestilac tog tela za Srbiju, Vladimir Bilčik, odbio je da potpiše saopštenje evroparlamentaraca u kom osudili vlast u Srbiji i predsednika Aleksandra Vučića zbog zaštite murala posvećenog Ratku Mladiću, rekli su izvori Nove iz EP.
Dobrica Veselinović iz pokreta “Ne davimo Beograd” navodi da ne čudi izostanak Bilčikove podrške, imajući u vidu rast desničarskih tendencija u Evropi.
“Ne čudi izostanak ostanak njegove osude zbog sramnog ponašanja države i policije. Poruka koja dolazi od strane političkih saveznika Aleksandra Vučića, kao što je gospodin Bilčik, je već duže vreme jasna – a to je da će se žmuriti na brojna kršenja ljudskih prava i pad demokratije kako bi se režim Srpske napredne stranke održao na vlasti što duže”, ističe on i dodaje da u Evropi ipak postoje oni koji snažno zasupaju demokratske vrednosti.
“Sa druge strane naši saveznici iz grupacije levih i zelenih političkih aktera dosledno su posvećeni u osudi ne samo ovakvih slučajeva, već i doslednoj podršci borbi protiv korupcije, za vladavinu prava i poboljšanje demokratije”, zaključuje Veselinović.
Originalni naslov: Bilčik žmuri dok Vučić veliča zločine i gazi demokratiju
Izvor: https://nova.rs/vesti/politika/bilcik-zmuri-dok-vucic-velica-zlocine-i-gazi-demokratiju/
Pročitaj i ovo:
Veselinović povodom deset godina od rušenja u Savamali: Građani i dalje vode iste bitke za pravo na grad
Povodom deset godina od rušenja objekata u Savamali, osvrćemo se na društvene pokrete koji su 2016. nastali, njihov razvoj i razvoj grada – kako se degradirao kvalitet urbanog razvoja, a bezbednost i životi ljudi stavljeni u drugi plan pred profitom. O tome za Mašinu govorio je Dobrica Veselinović.
Đorđević: Vlast namerava samo formalno da ispuni preporuke ODIHR
Kopredsednica Zeleno-levog fronta Biljana Đorđević ocenila je danas da vlast nastoji samo formalno da ispuni preporuke Posmatračke misije Kancelarije OEBS za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR), ali da je problematično to što u procesu pisanja izbornih zakona koji su stigli u Skupštinu Srbije nisu učestvovali predstavnici opozicije i civilnog društva.
ZLF na Globalnom Sumud parlamentarnom kongresu u Briselu
Kopredsednica Zeleno-levog fronta i narodna poslanica Biljana Đorđević je delegatkinja na Global Sumud parlamentarnom kongresu u Briselu, radi političke podrške brodovima Globalne flotile Sumud koji su 14. aprila iz Barselone zaplovili ka Gazi. Na brodovima plovi preko 1000 volontera iz 70 zemalja, među kojima i jedna osoba iz Srbije.






