Na današnji dan sećamo se zajedničkih akcija i podrške koju smo dobijali i davali svima onima kojima je na srcu borba za pravdu. Stajali smo sa mnogima od vas zajedno u štrajkovima radnika, poštara, sindikata, na protestima malih privrednika, vojske, policije, studenata, uzvikivali parole slobode i pozivali na oslobođenje političkih zatvorenika, ukazivali na kršenja zakona, branili reke i parkove, marširali ulicama, dizali buku sa prozora kada nam je kretanje bilo ograničeno, zaustavljali iseljenja, zahtevali brigu o migrantima, toleranciju za manjinske grupe, sakupljali pomoć za naugroženije, borili se za prava žena, suprotstavljali nasilju i uvek nosili istu poruku: Niko nije slobodan, dok svi nismo slobodni.

Na današnji dan treba da ohrabrimo jedni druge da u praksi usvojimo principe dugoročnog zalaganja za preuzimanje i transformaciju zvaničnih institucija tako da solidarnost ne zavisi samo od pojedinačnih aktivnosti građana, već da ona bude fundamentalna vrednost na kome je naše društvo zasnovano.

U solidarnom društvu građani i institucije brinu o tome da se eliminiše siromaštvo, razvija poverenje među ljudima, podstiču međugeneracijski odnosi i razvijaju ustanove za brigu o deci, za pomoć bolesnima, kao i uslovi za dostojanstvenu starost. Odnosi među ljudima su bolji kada su zasnovani na međusobnom oslanjanju, deljenju, građenju socijalnih sigurnosnih mreža i dobronamernosti, a ne isključivo u nadmetanju za resurse, položaje i mesto u hijerarhiji.

Uz sav zamor koji praćenje političke situacije u Srbiji nosi, kao i pokušaji da se ona menja, ide i osećaj da to radimo zajedno sa dobrim i solidarnim ljudima, ljudima od kojih učimo kako da se brinemo jedni o drugima, o našim zajedničkim dobrima, ali i o sebi samima.

Hvala vam za zajedničku borbu, pobede su pred nama.

Pročitaj i ovo:

Vrtić „Pionirski grad“ se ruši da bi se izgradila kafana

Vrtić „Pionirski grad“ neće dočekati novu generaciju dece. Na upite roditelja i dalje niko ne odgovara, a odbornik Zeleno-levog fronta u opštini Rakovica za Mašinu kaže da sve vodi ka rušenju vrtića i da će, prema njegovim saznanjima, na tom mestu biti izgrađena kafana.

Đorđević: Univerzitet na udaru zbog svoje autonomije, pozivi na dijalog očito lažni

Docentkinja na FPN Biljana Đorđević, komentarišući izjavu predsednika Srbije Aleksandra Vučića da će biti uhapšen profesor tog fakulteta jer daje ocene studentima na osnovu toga da li učestvuju u blokadama ili ne, kaže za N1 da je ovaj režim autokratski, "i naravno da su oni uslovi koji osnažuju građane da se pobune na udaru", pa tako i univerzitet koji razvija kritičko mišljenje i koje je temelj društva.