Komentarišući sukob policije sa građanima koji su pružali podršku auto-prevozniku Milomiru Jaćimoviću u Novom Sadu, predsednica Pokrajinske vlade Maja Gojković optužila je devojku koja je zadobila udarac od policajca da ga je prva napala.
Gojković je rečima: „Pažljivo sam gledala snimak. Ta devojka je napala policajca. Prvo ona prilazi i udara ga i tu nema razgovara…“, insistirala da je policajac napadnut.
Natalija Stojmenović, poslanica Zeleno-levog fronta (ZLF), primećuje da je taj čin na mnogo nivoa sraman.
„Prva reakcija na ovakvu izjavu mi je bukvalno: sramite se. Sramite se jer ste stvorili zemlju u kojoj žena na vlasti, koristeći položaj za lično bogaćenje, ima obraza da okrivljuje žrtvu nasilja. Sramite se jer je u Srbiji prošle godine ubijeno sedamnaest žena u femicidu, a vi se ponašate kao da su same krive za sopstvenu smrt. Sramite se jer je Nikolina Sinđelić, umesto zaštite i pravde, dobila optužbe, pritiske i brutalno prebacivanje odgovornosti. Sramite se jer ćutite dok maltretiraju devojke u Ćacilendu. Sramite se jer menjate zakone da bi lakše oslobađali silovatelje. Sramite se jer svim ženama poručujete isto: ‘same ste birale nasilje, same ste ga zaslužile’“, uviđa Stojmenović.
Ona podseća da je pre četiri godine, na mirnom protestu na mostu u Šapcu, bila napadnuta od SNS batinaša. Odgovor institucija bila je prekršajna prijava mom kolegi Dobrici Veselinoviću.
„Taj odgovor se neće promeniti jer mi nemamo vlast – mi imamo mafiju, i ta mafija ima uniformu kojom štiti nasilnike i sistem koji služi da žrtve kažnjava i ućutkuje. Mene to nije sklonilo da se borim i na ulici i u institucijama, i svi znamo mnogo žena koje su godinama snaga otpora i prve na liniji borbe za bolju Srbiju“, kaže Stojmenović.
Iz tog razloga ona smatra da, ako oko nečega naša sutrašnjica mora da ima saglasnost, to je da briga, odgovornost i hrabrost svih žena na ulici i u institucijama imaju budućnost u kojoj se osećaju zaštićeno i bezbedno. Naša je društvena i politička odgovornost da kraj SNS znači kraj nasilja i početak institucija koje štite žene na ulici, u školi i u porodici“, zaključuje Stojmenović.
Pročitaj i ovo:
ZLF protiv obaveznog učešća đaka na EXPO 2027 – Škole ne smeju biti promotivni instrumenti vlasti
Povodom odluke da se poseta međunarodnoj specijalizovanoj izložbi EXPO 2027 uvrsti u školski kalendar obrazovno-vaspitnog rada za učenike osnovnih i srednjih škola, Grupa za obrazovanje ZLF izražava ozbiljnu zabrinutost i najoštrije se protivi svakom pokušaju da se učenicima, nastavnicima i školama nameće obavezno učešće u događajima koji prevazilaze okvire redovnog nastavnog procesa i osnovnu obrazovnu funkciju škole.
Đorđević: Podrška studentskoj listi jedini kredibilan način da se doprinese smeni režima
Odluka Zeleno-levog fronta da na izborima podrži studentsku listu u ovom trenutku se neće menjati jer je to jedini kredibilan način da se doprinese pobedi nad aktuelnim režimom rekla je kopredsednica ove partije Biljana Đorđević.
ZLF Smederevo: Da li će radovi na zameni vodovodnih instalacija poslužiti kao izgovor za početak rekonstrukcije Karađorđeve ulice?
ZLF Smederevo obaveštava javnost da iako tender za rekonstrukciju Karađorđeve ulice u okviru LIID projekta još uvek nije raspisan, obavljene su sve pripremne radnje, sprovedene javne nabavke, doneta odluka o dodeli ugovora izvođačima radova i izdate građevinske dozvole koje omogućavaju da rekonstrukcija vodovodne mreže u Karađorđevoj ulici počne u najskorijem roku.







