Povodom namere lokalne samouprave da u zaštićenoj zoni odobri izgradnju nekoliko stambenih zgrada Gradski odbor Zeleno-levog fronta i neformalna grupa Prijatelji somborske baštine objavili su saopštenje, koje prenosimo u celosti.

Građane Sombora već dugi niz godina zabrinjava način na koji se menja izgled grada. Da ne bude zabune, problem nisu razvoj i napredak, već uslovi pod kojima se oni odvijaju. Da li hiper-izgradnja u centru grada građanima zaista ide u korist ako se odvija na uštrb zakona, zelenila i estetike?

U Somboru već postoje zone u kojima je višestambeno stanovanje planirano i podržano odgovarajućom infrastrukturom, i bilo bi logično da grad nastavi da se razvija u tom pravcu. Ipak, zbog cene i popularnosti kvadrata u centru grada, investitori hrle da poruše što više istorijskih rezidencija i na njihovom mestu podignu zgrade najprostijeg izgleda i najjeftinije građe. Štaviše, u želji za lakim kapitalom, investitori ne mare ni za očuvanje minimuma zelene površine, niti brinu o komunalnoj i saobraćajnoj infrastrukturi centra grada koji su preopterećeni. Upravo to je uloga gradskih vlasti: da zaštite javni interesa svojih građana.

Trenutna gradska vlast, umesto da se ponosi što u svom gradu ima čak tri zaštićene kulturno-istorijske zone — Venac, područje oko železničke stanice i od nedavno Vojvođansku — aktivno radi sa investitorima na njihovom uništenju. Grad Sombor čija je dužnost da ove zone zaštiti i održava zapravo radi protiv volje i interesa građana. Podsetićemo da je 7. marta ove godine, Pokrajinski zavod za zaštitu spomenika kulture (PZZZSK) prepoznao Vojvođansku ulicu kao važnu kulturno-istorijsku celinu i stavio je pod svoju zaštitu. Zaštitu smo proslavili kao svojevrsnu pobedu pošto je Vojvođanska ulica već delimično devastirana urbanističkim nasiljem, velikom koncentracijom kockarnica i nelegalnim parkiranjem.

Međutim, u najnovijem razvoju događaja – i pored prethodne zaštite – gradska vlast pokušava da odobri izgradnju još tri četvorospratnice sa potkrovljem i zabetonira zelene površine ispred i iza njih. Na čelu sa načelnicom Odeljenja za prostorno planiranje, urbanizam i građevinarstvo, Helenom Roksandić Musulin, a zajedno sa nekolicinom investitora, grad svesno postupa protivzakonito i bez dozvole Zavoda čini investitorima ustupke. Zašto je ovakva izgradnja protivzakonita? Prvo, investitori su bili dužni da za svoje Urbanističke planove i ostalu dokumentaciju traže uslove od Zavoda, što se nije desilo. Odeljenje za prostorno planiranje ne samo da je bez dozvole Zavoda stavilo ove urbanističke planove na javni uvid, već ih je aktivno branilo od građana koji su zahtevali da se ispoštuje zakonom propisana procedura. Dalje, Gradska uprava još uvek nije pokrenula izradu novog plana detaljne regulacije za Vojvođansku ulicu, iako je zaštita ove ulice zvanično stupila na snagu 7. marta. Novi plan bi automatski pokrenuo zabranu gradnje, što bi onemogućilo investitore da nastave rušenje i gradnju u zaštićenoj zoni. Time se svesno odlaže primena zabrane gradnje, a građani obmanjuju tvrdnjama da zaštita još nije na snazi. Jasno je da Grad zapravo svesno odlaže izradu novog plana jer to pogoduje investitorskom urbanizmu u zaletu.

Zbog svega navedenog, građani su uz podršku Zeleno-levog fronta pokrenuli inicijativu podnošenja primedbi na urbanističke planove u Vojvođanskoj broj 18 i 31-33. U veoma kratkom roku prikupljeno je čak 219 primedbi koje su predate Gradskoj upravi, a deo potpisa prikupljen je i na Zboru građana Sombora. Ovim činom uspeli smo da obezbedimo prisustvo građana zasedanju komisije za prostorno planiranje. Iako prekasno, Gradska uprava je bila prinuđena da u proceduru uključi Zavod, što je ključni korak koji su do tada pokušavali da izbegnu. Obratili smo se nadležnim institucijama kako bismo ukazali na nezakonitost postupanja gradskih vlasti.

Ukoliko naše prijave i primedbe ne urode plodom uzbunićemo javnost i pokrenuti sudske postupke protiv odgovornih lica. Informisaćemo građane o daljim akcijama. Molimo sve građane koji ovu temu smatraju važnom i žele da se uključe u borbu protiv investitorskog nasilja da nam se jave putem društvenih mreža Zeleno-levog fronta i Fejsbuk stranice Prijatelji somborske baštine

Pročitaj i ovo:

ZLF Sombor i grupa građana: Grad ugrožava sopstveno kulturno nasleđe

Građane Sombora već dugi niz godina zabrinjava način na koji se menja izgled grada. Da ne bude zabune, problem nisu razvoj i napredak, već uslovi pod kojima se oni odvijaju. Da li hiper-izgradnja u centru grada građanima zaista ide u korist ako se odvija na uštrb zakona, zelenila i estetike?

Sramno odbacivanje penzionisanih službenih pasa iz niške kasarne “Knjaz Mihailo”

Nakon što je Ministarstvo odbrane objavilo oglas o prodaji "suvišnih i rashodovanih" službenih pasa iz kasarne "Knjaz Mihailo" u Nišu, Zeleno-levi front, kao organizacija koja se snažno zalaže za prava životinja, zahteva zakonski propis koji će uključiti sveobuhvatna rešenja koja se tiču statusa životinja od trenutka njihovog regrutovanja u državne službe, tokom godina službe i njihovog penzionisanja.