Osnovno javno tužilaštvo je juče saopštilo da se, prilikom utakanja nafte iz Rafinerije nafte – Pančevo u baržu preduzeća “Naftagem”, 82.000 litara nafte izlilo u zaštitnu barijeru oko barže i potencijalno u Dunav. Do ovog ekološkog akcidenta je došlo još pre četiri dana – 21. aprila u ranim jutarnjim satima. Na lice mesta tada su izašli dežurni tužilac, policajci PU Pančevo, pokrajinski inspektori za zaštitu životne sredine i republički inspektori za bezbednost plovidbe i za transport opasne robe. Uzeti su uzorci vode oko barže i na delu Dunava i istraga je u toku. Ipak, građani nakon toga ne znaju ništa više i sa razlogom su uznemireni.

“Ako znamo da jedan litar nafte može da zagadi čak milion litara vode, šta tek mogu biti posledice izlivanja 82.000 litara nafte u Dunav? Zaštitne barijere su prilično plitke i manjeg su kapaciteta tako da nije realno očekivati da one mogu da zadrže navedenu količinu nafte. Očekivano je, bojim se, da je ona dospela u Dunav.  Juče su ribolovci u neposrednoj blizini Rafinerije snimili da na površini reke pluta neka materija, prema njihovom svedočenju, vrlo oštrog mirisa. Zbog čega još uvek nismo čuli procenu posledica ovog akcidenta?” pita poslanica Zeleno-levog fronta u Skupštini AP Vojvodine, Tamara Maksić.

Zeleno-levi front apeluje na nadležne institucije da pravovremeno i istinito obaveštavaju javnost o toku ove istrage i njenim zaključcima i rezultatima. Građani moraju da znaju da li postoje rizici po zdravlje ljudi, biljnog i životinjskog sveta nakon ovog incidenta. Takođe i podjednako važno, građani moraju da znaju ko će za to odgovarati. Podsećamo da su, čak i za one slučajeve kada se utvrde zagađivači i nesavesno postupanje, kazne za počinioce izuzetno blage. Zbog toga, zagađivači iz privrednog sektora ne ulažu zakonom predviđene napore i sredstva da bi se svaki problem koji narušava sklad životne sredine, sprečio. Zdravlje ljudi i očuvanje životne sredine moraju biti važniji od profita i publiciteta kompanija.

Pročitaj i ovo:

Devet godina života u ruševinama pravde i zakona u Savamali

Od izborne noći između 24. i 25. aprila 2016. kada je ceo jedan deo Beograda, pod fantomkama, sravnjen sa zemljom, prošlo je devet godina. Nepuna dva meseca kasnije, Aleksandar Vučić je novinarima rekao da je “država priznala odgovornost za rušenje u Savamali, bez obzira koji je to nivo odgovornosti“. Za ovaj zločin, ta država nikada nije odgovarala. Od rušenja Savamale, do rušenja nadstrešnice, svedoci smo niza katastrofalnih posledica korupcije - za koje niko nije odgovarao.

Đorđević: Udar na univerzitet najbrutalniji do sad

U ovom trenutku na delu je najbrutalniji udar na univerzitet koji može da se završi onako kako Vučić prognozira, preteći da će ukinuti finansiranje, kaže kopredsednica Zeleno-levog fronta i narodna poslanica Biljana Đorđević.