Novi Beograd je najmnogoljudnija beogradska opština. Prema poslednjem Popisu stanovništva 2022, imao je više od 209.000 stanovnika. Novi Beograd je građen planski u vreme socijalističke izgradnje, kao deo Beograda koji bi trebalo da pruži visok kvalitet života svojim stanovnicima raznolikog uzrasta, društvenog porekla i nacionalnosti. Njegov kvalitet su prostrani i široki bulevari, planski građena naselja i blokovi otvorenog tipa sa mnogo zelenila, opremljeni za potrebe stanovništva.

Poslednjih decenija ovakva zamisao Novog Beograda je ozbiljno ugrožena neplanskom izgradnjom u cilju ostvarenja profita investitora u duhu neoliberalnog kapitalizma, a tokom poslednjeg perioda i koruptivnim praksama gradske i republičke vlasti. To na mnogo načina urušava kvalitet života Novobeograđana.

Zeleno-levi front ne želi da Novi Beograd bude krojen za korporacije i imućne ljude koji mogu da priušte skupe poslovne prostore i stanove u prodaji. Mi želimo da vratimo Novi Beograd njegovoj suštini, da bude deo grada Beograda koji omogućava visok kvalitet života svim svojim stanovnicima u svoj njihovoj različitosti. Da svako može da uživa u lakom i bezbednom kretanju, u čistom vazduhu i rekama, da dobije lak pristup raznim uslugama za kojima ima potrebu, da učestvuje u životu svog naselja, različitim aktivnostima, stvaranjem i odlučivanjem.

Zeleno-levi front je partija nastavljač pokreta Ne davimo Beograd, koji je nastao kroz okupljanja građanki i građana oko protesta radi zaštite gradskog prostora. Zato je jedno od naših osnovnih načela participativnost – podsticanje i stvaranje uslova za udruživanje i samoorganizovanje građana, zarad zajedničkih aktivnosti i donošenja odluka na lokalnom nivou.

Pošli smo od nekoliko osnovnih tema koje su značajne za život Novobeograđana, prikazali probleme i predstavili rešenja koja Zeleno-levi front zastupa.

Pročitajte ispod ceo program Zeleno-levog fronta za Novi Beograd – ZLF za NBG.

ZLF za NBG_PROGRAM

Pročitaj i ovo:

Marko Vujačić: Tajni ugovori i eksploatacija ljudi i prirode

Marko Vujačić, član Predsedništva Zeleno levog fronta, ističe da je potrebna saradnja sa Kinom tamo gde ima obostranog interesa, ali i na jasnom odbacivanju autoritarnog modela razvoja koji počiva na tajnim ugovorima, eksploataciji ljudi i prirode i koncentraciji političke moći, koji danas simbolizuju kineska država i njene kompanije.