Zeleno-levi front je putem njuzletera sproveo anketu o iskopavanju litijuma na koju je odgovorilo više od 3000 ljudi. U nastavku teksta možete pročitati rezultate.
Na pitanje ”smatrate li da iskopavanje litijuma može doneti veliku ekonomsku korist Srbiji, kao što tvrdi vlast?”, čak 97,5% ispitnika je odgovorilo ”ne”.
Ispitanici su rangirali svoje poverenje u ”institucije koje bi trebalo da nas zaštite od potencijalnog zagađenja i lošeg uticaja projekta Rio Tinta” – 93,6% njih ima potpuno odsustvo poverenja.
Nasuprot tome, apsolutno poverenje u institucije ima 1,8%.
Rangiranje zabrinutosti zbog ”potencijalnog zagađenja vode i tla usled iskopavanja litijuma?” je još jednom pokazalo kakvo mišljenje građani imaju o Rio Tintu i projektu Jadar – čak 94,2% ispitanika je veoma zabrinuto.
Građani koji nisu nimalo zabrinuti čine 0,8% ispitanika.
Na sledeće pitanje, koje glasi ”da li će iskopavanje litijuma imati štetan uticaj na zdravlje ljudi u okolini?”, je u 98,9% slučajeva odgovoreno sa ”da”.
Poslednje pitanje u anketi, ”da li podržavate zabranu iskopavanja litijuma, s obzirom na to da je Srpska napredna stranka ignorisala narodnu inicijativu za njeno zaustavljanje?”, je u 96,1% slučajeva odgovoreno sa ”ne”.
Ogromna većina komentara na kraju ankete glase ”Neće kopati” i ”Rio Tinto marš iz Srbije”, a još neki od njih su: ”Apsolutno nije problem u rudnicima, niti rudarstvu kao grani privrede, već u institucijama i mafijaškom režimu”, ”Ne treba dozvoliti ni po koju cenu da se Srbija pretvori u rudarsku koloniju za bilo čije interese”, ”Želim da živim u poljoprivrednoj, voćarskoj i stočarskoj zemlji, a ne u rudnom otpadu”…
Na osnovu ove ankete, ali i mnogih drugih pokazatelja, od istraživanja do masovnih protesta koji su preplavili ulice od Loznice do Beograda, jasno je da su građani Srbije sasvim sigurno protiv iskopavanja litijuma kao i da nemaju poverenja u institucije koje bi trebalo da ih zaštite, a ne da im nanose štetu.
Pročitaj i ovo:
Zdravko Janković: Brodovi-hoteli umesto uklonjenih splavova na Savi?
Lice starog Beograda polako, ali sigurno nestaje. Sa projektom Beograd na vodi korenito se promenio izgled grada na obalama i nastavlja da se menja. Proteklog vikenda raspisan je tender za čišćenje leve obale Save, od ušća do Gazele. Na tom prostoru trebalo bi da se izgradi međunarodno putničko pristanište za brodove hotele za izložbu EXPO.
Vlast najavljuje najveći udar na državne univerzitete do sada
Zeleno-levi front upozorava na opasne namere predsednika republike i Srpske napredne stranke da kažnjavanjem državnih univerziteta uništi visoko obrazovanje u Srbiji, koje je više od dva veka jedan od najvažnijih stubova moderne srpske državnosti, čak i pre nego što je moderna srpska država postojala.
Đorđević za portal Simptom: Vlada Đura Macuta biće vlada osvete, a premijer “kratkotrajna Vučićeva igračka”
“Na ovaj izbor Vlade gledam kao na kupovinu vremena i pokušaj konsolidacije režima do nekog trenutka kada će sami oboriti sopstvenu vladu u trenutku koji njima odgovara, a ne onda kada su zatečeni političkom krizom, jer tako su do sada radili i tako jedino znaju da rade”, kaže Đorđevićeva.