”Danas imamo priliku da govorimo o izveštaju o radu Razvojnog fonda Vojvodine. Međutim, umesto da ovaj izveštaj osvetli konkretne rezultate rada i uspešnost fonda, on otvara više pitanja nego što daje odgovora. I upravo to je razlog zbog kog je naš zadatak da ovaj izveštaj ozbiljno kritikujemo.
Vidimo da su prihodi fonda poslednjih godina u porastu: 130 miliona 2021. godine, zatim 148 miliona, pa 165 miliona prošle godine. Na prvi pogled, to deluje pozitivno. Međutim, osnovno pitanje je – šta je rezultat trošenja tih sredstava ?
Od ukupnih sredstava, značajan deo odlazi na plate. Iznosi su alarmantni: 67,5 miliona dinara u 2021. godini, zatim 81,7 miliona u 2022, a prošle godine 94,5 miliona. To znači da više od polovine budžeta ide na zarade zaposlenih. Zbog čega bi ovako visok procenat sredstava trebalo da odlazi na plate? I na šta zapravo trošimo sredstva kada ovakvi rashodi nemaju opravdanje u radu koji se vidi?
Pored plata, drugi veliki izdatak su sajmovi: 31,4 miliona dinara u 2021. godini, zatim 42 miliona, a 2023. godine čak 47,2 miliona. Koji je efekat tih sajmova? Da li je ovo zaista razvoj ili samo predstava bez jasnog cilja?
Posebno je problematično pitanje promocije. U izveštaju se , uzmimo samo jedan primer, navodi da su marta 2023. otišli u Njujork i tvrdi da su promovisali vina iz Vojvodine putem sajta www.vojvodinawine.com. Međutim, taj sajt uopšte ne postoji. Ni „Wayback Machine“ sajt na internetu koji čuva podatke o svim sajtovima i njihovoj istoriji, ni bilo koja pretraga na internetu ne može da potvrdi njegovo postojanje. Da li je ovde u pitanju greška, ili sajt nikada nije napravljen, ali su sredstva ipak potrošena i šta sada?
Na društvenim mrežama situacija je još gora. Aktivnost na Twitteru gotovo da ne postoji od juna 2023, a Instagram nalog ne možemo ni pronaći, dok fejsbuk nalog nije ništa bolji i boj pratilaca jasno govori da se radi o stranici koja je skoro pa nepoznata. Ako je cilj fonda promocija Vojvodine i privlačenje investitora, zašto ta promocija nije vidljiva na ključnim platformama, da ne govorim o tik toku, you tube i drugim mrežama?
Pomenimo još nešto, npr u izveštaju se navodi i anketa sa 3.000 privrednika, od kojih je samo 175 dalo odgovore. To je svega 5% učesnika. Kakva je to saradnja ako velika većina privrednika ignoriše anketu? Ovo jasno pokazuje da postoji ozbiljan problem u komunikaciji i poverenju između fonda i privrednog sektora.
Ovde se ne radi samo o administrativnom propustu, već o sistemskom problemu trošenja javnih sredstava bez vidljivih rezultata. Desetine milioa i dinara odlaze na promociju koja ne postoji i na plate koje nisu opravdane konkretnim učinkom.
Moramo zahtevati da se ovaj fond reformiše, da se precizno definišu ciljevi i da se uvede stroga kontrola trošenja sredstava. Građani Vojvodine zaslužuju da znaju na šta se njihov novac troši i kakve rezultate donosi.”
Pročitaj i ovo:
14 minuta za 14 izgubljenih života – Novi Sad traži odgovornost, pravdu i ostavke!
Petak, 15. novembar u 11:52, tačno 14 dana nakon tragičnog događaja u kojem je Novi Sad izgubio 14 života. Četrnaest dana bez osumnjičenih, bez odgovornosti, bez pravde.
ZLF „oblepio Suboticu“ upozorenjima: Građani strahuju zbog (ne)bezbednosti objekata
U ponedeljak su aktivisti i simpatizeri Zeleno-levog fronta iz Subotice zalepili upozorenja na svim objektima u gradu koji su u sklopu projekta pruge Beograd-Subotica.
SNS korupcija još jednom dovela do nesreće
Povodom incidenta koji se dogodio juče na liniji 50, u kojem je putnica zadobila ozbiljne povrede nakon što je ispala iz autobusa u pokretu, Zeleno-levi front izražava duboku zabrinutost zbog nebezbednosti u javnom prevozu u Beogradu. Ova nesreća je još jedan u nizu pokazatelja kako korupcija i prepuštanje linija privatnicima i ortačkim kompanijama može dovesti do potencijalno fatalnih ishoda.