Zeleno-levi front osuđuje najavu gradskih vlasti da će iseliti umetnike koji koriste zgradu bivšeg “Jugošpeda” u bulevaru Vojvode Mišića kao čin kontinuiranog nemara i bezobzirnosti prema akterima savremene umetnosti i alternativne kulture.

“Umesto da konačno ponude plan kako da se savremenim stvaraocima omoguće najosnovniji uslovi za rad i izađu sa rešenjem na koji način neiskorišćene prostore u gradu dati na korišćenje umetnicima i radnicima u kulturi, gradske vlasti nastavljaju sa obezvređivanjem njihovog rada. Umetnicima, a posebno onima koji deluju u polju nezavisnog, alternativnog i inovativnog stvaralaštva, grad sistematično onemogućava pristup prostorima u kojima bi mogli da istražuju, vežbaju, stvaraju i prezentuju svoja dela”, kaže Branislav Dimitrijević, ZLF koordinator grupe za kulturu.

Podsećamo da se slično dogodilo pre tri godine sa zgradom BIGZ-a koja je godinama bila jedna od najznačajnih mesta za muzičke studije, slikarske i vajarske ateljee, i druge potrebe ponajviše najmlađih generacija muzičara, slikara, vajara i drugih umetnika. Kada su oni odatle iseljeni, tadašnji zamenik gradonačelnika, a sadašnji ministar Goran Vesić, obećao je da će ovaj problem rešiti formiranjem komisije koja je navodno obišla potencijalne prostore, ali koja ni do danas nije obavestila ni javnost, ni stvaraoce o rezultatima svoje navodne aktivnosti. Tada se kao jedno od rešenja pominjala i adaptacija zgrade Stare Šećerane i namera da grad otkupi taj kompleks zaštićen kao kulturno-istorijsko nasleđe. Međutim, u međuvremenu je i taj kompleks prodat u bescenje investitorima bliskim SNS-u i postaće deo metastaziranog projekta Beograd na vodi.

“Nemar prema alternativnoj kulturi i više od običnog nemara. Reč je o očiglednoj nameri vlasti da spreči razvoj slobodnog stvaralačkog duha novih generacija. Za vlast je kultura postala samo partijska ikebana i poligon za samopromociju statusa nove imućne elite, pa tako i samo znak sve većih socijalnih raslojavanja, marginalizovanja slobodnih umetnika, i sve veće nedostupnosti kulturnih sadržaja građanima ovog grada i ove zemlje”, dodao je Dimitrijević.

Zeleno-levi front se zalaže za kulturnu politiku koja će podržavati savremeno stvaralaštvo, boreći se da kultura bude dostupna svima a da umetnici i radnici u kulturi žive dostojanstveno i rade slobodno. Jedna od glavnih tačaka kulturne politike ZLF jeste formiranje javno dostupnog registra napuštenih i neiskorišćenih prostora, koji bi mogli da postanu resurs nezavisne i alternativne kulture i koji bi se onda na transparentan način, na osnovu javnog konkursa, dodeljivali umetnicima i nezavisnim organizacijama na dugoročno ili kratkoročno korišćenje.

Pročitaj i ovo: