Predlog predsednika Srbije da se o njegovom razrešenju izjašnjavaju građani na referendumu nije utemeljen u Ustavu. To je čist marketing, manipulacija građanima, kaže za „Vreme“ profesorka prava i narodna poslanica Jelena Jerinić.
Manipulacije i dezinformacije
Profesorka Pravnog fakulteta u Beogradu i narodna poslanica Zeleno-levog fronta Jelena Jerinić ocenjuje za „Vreme“ da je u pitanju manipulacija predsednika Srbije kako bi se dezinformisali građani Srbije, što je za poziciju na kojoj je Vučić nalazi – nedopustivo.
„U pitanju je nekakva Vučićeva procedura koja ne postoji u zakonu. Ona nije nigde predviđena. Ono što Ustav predviđa je razrešenje predsednika Republike. Radi se o utvrđivanju odgovornosti predsednika za kršenje Ustava. Ta inicijativa se pokreće na predlog jedne trećine poslanika, njih 84. Nakon toga, kada poslanici podnesu taj predlog, o tome odlučuje Ustavni sud, koji treba da kaže da li je predsednik prekršio Ustav ili ne“, objašnjava Jerinić.
Dodaje da bi u tom slučaju poslanici Skupštine Srbije odlučivali o tome i da je potrebna dvotrećinska većina da bi se on razrešio.
„Dakle, Ustav uopšte ne predviđa učešće građana u toj proceduri. Vrlo je važno reći da to nije opoziv u smislu političke odgovornosti i da će građani da ga opozovu, već je to odgovornost za povredu Ustava i o tome odlučuju institucije. Zbog svega toga se postavlja pitanje da li je takav referendum koji najavljuje Vučić uopšte moguć i da li je dozvoljen“, kaže sagovornica „Vremena“.
Plebiscit o litijumu
Procedura koju najavljuje Vučić bi imala formu plebiscita, ocenjuje Jerinić.
„Na sličan način bi bio i organizovan referendum o tome da li treba da se iskopava litijum ili ne. Mislim da je to prevashodna ideja Vučićevog jučerašnjeg nastupa, ali objašnjenje te ideje nećemo naći u pravnim aktima naše zemlje“, istakla je Jerinić.
Govoreći o premijeru Vučeviću i njegovoj izjavi da će SNS podržati predsednika Srbije u nameri da se raspiše referendum o poverenju predsedniku Republike, ona je napomenula da to takođe nije predviđeno zakonom, zato što Ustav definiše da Narodna Skupština može da stavi na referendum pitanja iz svoje nadležnosti, uz saglasnost sa Ustavom i zakonima naše zemlje.
„Ne može bilo šta da se stavlja na referendum, baš zbog toga što je to vrlo lako zloupotrebiti. Ja mislim da Vučić vrlo dobro zna o čemu priča i da vrlo dobro poznaje Ustav, kao i njegovi savetnici i saradnici.
Zbog svega toga, Jerinić je uverena da se ovde radi o marketinškom nastupu predsednika Srbije, u čijem je središtu manipulacija građanima, kao što je to radio mnogo puta do sada.
Pročitaj i ovo:
Zoran Bukvić, lični stav: Šapić uništava saobraćajnu infrastrukturu Beograda
Nakon debakla sa kružnim tokom kod Ušća, na koji su vraćeni semafori, i sve glasnijeg otpora javnosti i struke prema ideji uklanjanja potpuno funkcionalnog Starog savskog mosta, Aleksandar Šapić nastavlja da pokazuje svoje potpuno nepoznavanje saobraćajnog sistema.
ZLF: Nadležni da preispitaju odluku oko Generalštaba i zaustave devastaciju kulturnog nasleđa
Zeleno-levi front osudio je danas ukidanje statusa kulturnog dobra zgrade Generalštaba i od svih nadležnih institucija zatražio da hitno preispitaju tu odluku i zaustave dalju devastaciju kulturnog nasleđa.
ZLF osuđuje napad na odbornika PSG Novi Sad Mladena Cvijetića
Zeleno-levi front najoštrije osuđuje fizički napad na odbornika PSG Novi Sad, Mladena Cvijetića, koji se dogodio u novosadskoj Fabrici, kao i na njegove prijatelje.