Narodni poslanik Zeleno-levog poslaničkog kluba Ne davimo Beograd zatražio od ministra prosvete Branka Ružića odgovore o tome koliko tačno nastavnog kadra nedostaje u osnovnim i srednjim školama u Srbiji. Pavićević je je na sednici Narodne skupštine tražio objašnjenje i za koje predmete nedostaju nastavnici, kao i koliko nastavnika nedostaje po regionima Srbije.
“Pojavili su se zahtevi od direktora škola da se nastavni kadar popuni tako što će se angažovati nesvršeni studenti ili nastavnici koji su već u penziji. Na manjak nastavnog kadra ukazuje i smanjen upis studenata na šta upozoravaju dekani fakulteta koji obrazuju nastavnike. Ako tome tome doda i manjak interesa studenata za upis na smerove srpski jezik i kniževnost Filološkog fakulteta koji ne mogu da popune ni budžetske kvote, situacija postaje još alarmantnija.” – poručio je Pavićević na sednici Narodne skupštine.
Razvojna politika vlade Srbije dovela je državno obrazovanje u katastrofalnu situaciju. Sada u Srbiji, pored lekara i istaknutih pravnika, nedostaju i nastavnici i profesori. Materijalno i statusno unižavanje profesije nastavnika dovelo je do toga da malo ko želi da radi u obrazovanju, posebno u oblastima poput matematike, fizike ili informatike. Posebno važno je da znamo da li je ovaj manjak jednako prisutan i po različitim školama i u različitim regionima i da li je Srbija odustala od politike jednako dostupnog i kvalitetnog obrazovanja za sve.
“U isto vreme široko se promoviše i uvodi dualno obrazovanje gde bi se školovalo do 20% srednjoškolaca u radionicama i kompanijama, 3-4 dana nedeljno, ne u klupama. Možda Vlada Republike Srbije misli da nam i ne trebaju nastavni kadrovi iz mnogih oblasti, kada se ovako odnosi prema njima” – zaključio je Pavićević.
Zeleno-levi front / Ne davimo Beograd zahteva hitno povećanje budžetskih izdvajanja za prosvetni sistem u Srbiji, povećanje plata nastavnika i poboljšanje njihovog materijalnog položaja, kako bismo omogućili kvalitetno i dostupno osnovno i srednjoškolsko obrazovanje za sve đake u našoj zemlji.
Poslušajte ceo govor:
Pročitaj i ovo:
Napad na Biljanu Ðorđević: Izliv laži i mržnje sa nacionalnih frekvencija
Režimska fabrika mržnje juče je na čak dve televizije sa nacionalnom frekvencijom TV PRVA i B92 najbrutalnije napala docentkinju Fakulteta političkih nauka, kopredsednicu Zeleno-levog fronta, dr Biljanu Ðorđević.
Marina Mijatović za DW: Krše se prava pacijenata na pristup i kvalitet zdravstvene zaštite
Kako objašnjava advokatica i narodna poslanica Zeleno-levog fronta Marina Mijatović, čija je specijalizacija upravo pravo pacijenata, građani imaju pravo na refundaciju ukoliko su im povređena prava.
Lazović o Vučiću: Više ne može da uplaši građane
Kopredsednik Zeleno levog fronta (Radomir Lazović rekao je da, iako pretnje predsednika Srbije Aleksandra Vučića smatra veoma ozbiljnim, i zato što je Vučić spreman na sve, da, uprkos tome, šta god da je pokušao, "prosto više ne može da uplaši građane".