Poslanik Zeleno-levog kluba i profesor Fakulteta političkih nauka, Đorđe Pavićević ocenio je da se Srbija, dve decenije posle ubistva premijera Zorana Đinđića (1952-2003) nalazi na “znatno lošijem putu” nego što je tada bila.
On je za agenciju Beta ocenio da je Srbija “deklarativno još uvek za EU i evropske integracije”, ali kako je kazao, to “prosto ne ide onim putem kako je tada krenulo”.
Uz to, dodao je on, ni problem Kosova još uvek nije rešen.
“Ekonomski je odrađen nekakav posao, ali to nije onako kao što bi bilo na nekoj zamisli da to bude nekako pravednije. U tom smislu je nastavljen taj put, ali bez onih korektivnih mehanizama koji bi bili potrebni”, kazao je Pavićević.
Pavićević je naveo da je “potpuno izgubljeno” nasleđe izboreno u vreme Đinđića koje se tiče izbora i izborne demokratije.
Upitan šta bi se desilo da nije bilo atentata i u kom pravcu bi se Srbije razvijala, on je odgovorio da “pretpostavlja da bi to bio jedan mučan put kojim bi se išlo”, ali kako je kazao, ne bi bilo sadašnje vrste problema i Srbija bi bila demokratska država.
“Mislim da bi Srbija bila demokratska država i da ne bi bila ovako loše ocenjena u (evropskim) indeksima (za razne oblasti), ali da to ne bi išlo tako lako”, kazao je Pavićević.
Podsetio je na atmosferu u državi koja je prethodila ubistvu Đinđića.
“U vreme kada je ubijen, nije bio preterano popularan, imao je puno političkih protivnika i otpora u institucijama i pitanje je da li bi mogao brzo da ih savlada i na način koji bi omogućio da se lako sprovede politika koju je zastupao”, kazao je on.
Pavićević smatra da Srbija, nažalost, mora da se vrati pre svega u političkom smislu korak unazad i da, kako je kazao, osposobi institucije da funkcionišu.
“Potrebno je da se ne insistira na toj, hajde da kažemo nedemokratskoj modernizaciji… i da onda u stvari krenemo napred. Prosto, u ovoj situaciji u kojoj nas vodi jedan čovek sa dosta arbitrarnim stavovima teško je da Srbija može ići nekim stabilnim putem”, kazao je on.
Pročitaj i ovo:
Milan Turanjanin: Stavio sam dekana u sanitetsko vozilo i zamolio ih da ga voze što dalje odavde
Ispred DIF-a u Novom Sadu smo došli da podržimo studente i da im pomognemo da spreče dekana Patrika Drida da uđe u zgradu fakulteta - priča za Danas Milan Turanjin, poslanik Zeleno-levog fronta u Skupštini Vojvodine.
Građani moraju znati koje su posledice izlivanja 82.000 litara nafte u Dunav i ko je za njih odgovoran
Osnovno javno tužilaštvo je juče saopštilo da se, prilikom utakanja nafte iz Rafinerije nafte - Pančevo u baržu preduzeća "Naftagem", 82.000 litara nafte izlilo u zaštitnu barijeru oko barže i potencijalno u Dunav.
Lazović o godišnjici rušenja u Savamaloj: Već tada je bilo očigledno da je rušenje naređeno sa vrha
Kopredsednik stranke Zeleno-levi front Radomir Lazović izjavio je danas, povodom devete godišnjice rušenja u beogradskom kvartu Savamala zbog izgradnje Beograda na vodi, da je već tada bilo očigledno da je "rušenje naređeno sa nekog vrha".