
Građani Kosjerića sprečili su održavanje nezakonite javne rasprave o Studiji o proceni uticaja na životnu sredinu kamenoloma koji se planira u njihovom komšiluku.
Naime, umesto da obezbedi održavanje javne rasprave prema standardima Zakona o proceni uticaja na životnu sredinu i Zakona o opštem upravnom postupku, predstavnici Ministarstva zaštite životne sredine pokušali su van procedura i zakona da održe raspravu što im okupljeni građani nisu dozvoili.
“Od početka javne rasprave bilo je jasno da predstavnik ministarstva ne brani javni, već interes investitora i da pokušava da građanima podmetne održavanje rasprave koja nije po zakonu. Iako mu je od strane advokata nezadovoljnih meštana Podgradine, Sretena Đorđevića, ukazano na prekršaje koje čini, i zatraženo njegovo izuzeće, on se nije obazirao. Isti čovek ne može biti i predstavnik obrađivača plana i ministarstva, koje o planu treba da odlučuje, a ovde je bio i prezenter studije i zapisničar.” – izjavio je Bogdan Radovanović iz Inicijative za Požegu, organizacije koja zajedno sa Ne davimo Beograd podržava građane Kosjerića.
“Čak i da je sve rađeno proceduralno ispravno, a nije, ne vidim nikakvu mogućnost da ova Studija bude opravdana i da se odobri, jer ne postoji način da kamenolom ne ugrozi živote i zdravlje ljudi. Iako je usvajanje studije preduslov za dobijanje građevinske dozvole, investitor već dve godine radi na pripremi kamenoloma, ne obazirući se na zakon i zdravlje ljudi” – istakao je narodni poslanik Robert Kozma i poručio da je kamenolom već prouzrokovao štetu u vidu zagađenja vodoizvorišta, ali i u smislu nespokojstva meštana, koji su permanentno zastrašivani, diskreditovani putem naručenih tekstova u određenim medijima, a na kraju čak i fizički prebijani.
Nastavićemo zajedničku borbu da zaustavimo štetni projekat otvaranja kamenoloma na 3 kilometra od centra Kosjerića, jer NE DAMO SRBIJU!
Foto: Aleksa Pavlović, Ozonpress.net
Pročitaj i ovo:
Jerinić: Dok su ovi ljudi na vlasti nema ništa od ispravnog biračkog spiska
U Skupštini Srbije na red dolazi glasanje o izmenama i dopunama Zakona o jedinstvenom biračkom spisku po sugestijama i CRTE i Evropske unije. Međutim, „ukoliko bi SNS i SPS počeli da sprovode izmenjen zakon o biračkim spiskovima, oni bi time direktno sebi stavili lisice na ruke“. smatra poslanica ZLF-a Jelena Jerinić
Dinić o izboru REM-a: Vlast u ovom trenutku odustala od pokušaja da izigra zakon, ali još može da sabotira proces
U procesu izbora REM-a vlast je odustala od pokušaja da izigra zakon, tako da je u ovom trenutku proces vraćen u zakonske tokove i ima izgleda za umereni optimizam, izjavio je član Odbora za kulturu i informisanje iz redova Zeleno levog fronta Rastislav Dinić.
Lazović: “Dačiću da li su kriminalne grupe i partijski centri uticaja preuzeli komande u policiji?”
Kopredsednik Zeleno-levog fronta Radomir Lazović u Skupštini Srbije zatražio je danas od ministra unutrašnjih poslova Ivice Dačića da se hitno oglasi povodom, kako je naveo, "uznemirujućih saznanja da su delovi policije stavljeni pod kontrolu paralelnih stranačkih struktura povezanim sa Srpskom naprednom strankom".






