JKP Beogradske elektrane su nedavno objavile preporuke za predstojeću grejnu sezonu iz kojih se jasno vidi da ovo javno preduzeće i gradska vlast nemaju nikakav plan kako se suočiti sa nastupajućom energetskom krizom.

JKP Beogradske elektrane su nedavno objavile preporuke za predstojeću grejnu sezonu od kojih većina zapravo predstavlja zakonsku obavezu i delatnost ovog preduzeća.

Među njima se našla preporuka da bi preduzeće trebalo da “obezbedi stabilno snabdevanje toplana energentima” ili da “obezbedi smanjenje potrošnje energenata povećanjem efikasnosti njihove konverzije u toplotu pojačanim održavanjem opreme”. Ovo su neke od najosnovnijih delatnosti beogradskih elektrana, pa se postavlja pitanje čemu služe preporuke. Nešto što predstavlja zakonsku obavezu javnog preduzeća nije nikakva preporuka, a još manje jasan plan za predstojeću zimu. “Smanjivanje gubitaka toplotne energije i hemijski pripremljene vode pojačanim inspekcijskim nadzorom distributivne mreže” su mere tekućeg održavanja koje su obavezne i predstavljaju uobičajenu dobru praksu upravljanja sistemom daljinskog grejanja.

Pored toga neznanje ili pokušaj svesne manipulacije direktora ovog preduzeća se najbolje vidi na osnovu preporuke koja se odnosi na kvantitativnu i kvalitativnu regulaciju na izvorima grejanja. Naime, ono što direktor ovde preporučuje je nešto što se radi od 2001. godine, a pored toga Beogradske elektrane koriste najsavremenije SCADA softvere za upravljanje (kvalitativno i kvantitativno) sistemom daljinskog grejanja.

“Preporuke za predstojeću grejnu sezonu otkrivaju da JKP Beogradske elektrane i gradska vlast nemaju ni kratkoročni plan kako da prevaziđu ovu zimu, ni dugoročnu strategiju kako da smanje kako da smanje potrošnju fosilnih goriva, potrošnju energije i omoguće uštede ulaganjem u energetsku efikasnost i generalno obezbede bolji sistem grejanja. “ – izjavila je Natalija Stojmenović, gradska odbornica pokreta Ne davimo Beograd i koalicije MORAMO.

Pokret Ne davimo Beograd uradio je analizu poslovanja JKP “Beogradske elektrane” i dokazao da je ovo preduzeće, u periodu od 2016. do 2020.g. ostvarile nezakonitu dobit od preko 138 miliona evra, odnosno 435 evra na svakih 60 m2 grejane površine. Najveću korist od ove prevare svakako ima Gradska uprava kojoj JKP “Beogradske elektrane” uplaćuju 85% svoje dobiti, a ova ogromna sredstva mogla su biti iskorišćena za ulaganja u sistem.

Pročitaj i ovo: