Prema preliminarnim rezultatima našeg tima za kontrolu izbora, koalicija MORAMO je u Beogradu osvojila 10,90% glasova i na taj način je treća politička snaga u našem gradu sa skoro 100 hiljada glasova podrške, iza SNS-a koji je osvojio 37,8% i Ujedinjeni za pobedu Beograda 21,47%.
Najbolje rezultate koalicija MORAMO ZA DOBAR GRAD ostvarila je u opštinama Stari grad 19,98%, Vračar 16,73%, Savski Venac 15,34% i Novi Beograd 14,76%, dok je u sledećim opštinama ostvaren dvocifren rezultat: Zvezdara 12,64%, Voždovac 11,53%, Palilula 11,47%, Zemun 10,82%, Čukarica 10,67% i Rakovica 10,23%. Ovo nas veoma raduje jer su prvi sledeći izbori lokalni, pa je u mnogim opštinama izvesna smena SNS-a. U opštinama Grocka 4,34%, Obrenovac 4,12%, Mladenovac 3,82%, Surčin 4.43%, Lazarevac 3.31%, Barajevo 3.93% i Sopot 2.76%.
Pokret želi da se zahvali svim članovima i članicama, kontrolorima, aktivistima i simpatizerima na velikom angažovanju i doprinosu koji su dali u kampanji MORAMO ZA DOBAR GRAD, kao i pri kontroli izbora na sam izborni dan.
Značajan rezultat pokreta Ne davimo Beograd i koalicije MORAMO pokazatelj je da je u Srbiji rođena nova politička snaga, zeleno-leva opcija, bez tereta prošlosti i sa novim političkim idejama kako od Srbije napraviti dobro mesto za život, a od Beograda dobar grad za sve.
Konačni rezultati zavise od podnetih prigovora
Treba napomenuti da ovo nisu konačni rezultati izbora, jer je u toku podnošenje primedbi na velikom broju izbornih mesta na kojima su uočene nepravilnosti pri glasanju u Beogradu. U dogovoru sa drugim organizacijama opozicije biće podneto ukupno oko 250 prigovora za lakše ili teže nepravilnosti, pa će konačni rezultat biti u skladu sa time da li će GIK uvažiti neke od ovih prigovora i nakon toga sprovesti ponavljanje glasanja na nekim od biračkih mesta. Od ovoga zavisi i da li će stranke režima, SNS i SPS biti u mogućnosti da formiraju vlast ili ćemo pokušati da ih smenimo u dogovoru sa ostalim organizacijama koje su prešle cenzus.
U ovom trenutku, prema preliminarnim rezultatima, odnos snaga u gradskoj skupštini je 56 za režim koji čine SNS i SPS, a 54 za sve druge organizacije. Broj biračkih mesta na kojima će sigurno doći do ponavljanja izbora za sada je 5, a procena je da bi za promenu odnosa mandata opozicije i vlasti, bilo neophodno ponoviti glasanje na najmanje 20 biračkih mesta, što bi teorijski moglo da omogući ulazak koalicije Ajmo ljudi u gradsku skupštinu, i promenu odnosa snaga u korist opozicije.
Za smenu vlasti neophodna saradnja svih organizacija koje ne čine režim ili novi izbori
Do sada su održana dva sastanka svih opozicionih organizacija na kojima je potvrđena želja da se sarađuje na smeni vlasti. Preduslov za ovo je da na ponovljenim izborima koalicija “Ajmo ljudi” pređe cenzus od 3%, što je moguće samo ako Gradska izborna komisija prihvati dovoljan broj prigovora na tok glasanja koje je podnela opozicija. U ovom trenutku, GIK je doneo odluku da će glasanje biti ponovljeno na 5 biračkih mesta, a naše procene su da je neophodno ponavljanje na najmanje 20 mesta da bi ulazak “Ajmo ljudi” u gradsku skupštinu bio moguć.
Pokret Ne davimo Beograd i koalicija MORAMO učiniće sve da se smeni kriminalni režim Aleksandra Vučića i u Beogradu i u Srbiji, a sa drugim organizacijama opozicije ćemo se dogovarati na koji način je u Beogradu tu smenu moguće organizovati. Jedna od opcija je i privremena vlast i tehnička saradnju opozicije, kako bi se raspisali novi fer izbori.
Kontrolori sprečili i veću krađu, pravni tim podnosi primedbe
Naši kontrolori uradili su ogroman posao i uspeli su da spreče izbornu krađu na mnogim biračkim mestima. Njihovim direktnim angažovanjem, pozivanjem policije i konfrontacijom sa SNS aktivisitma i članovima biračkih odbora, uspeli su da zaustave krađu na najmanje 87 biračkih mesta.
Vrlo je važno istaći da su zvanično beležene nepravilnosti na samim biračkim mestima, ali postoji i veliki broj nepravilnosti do kojih je došlo van biračkih mesta. Naš tim za kontrolu izbora je utvrdio veće ili manje nepravilnosti na 67 biračkih mesta, od čega su na 12 biračkih mesta zabeležene teže povrede izbornog procesa.
Veći problem od konkretnih slučajeva izbornih nepravilnosti notiranih na samim izbornim mestima jesu nepravilnosti van biračkih mesta, poput korišćenja paralelnog biračkog spiska i vršenja pritiska na birače od vrata do vrata ili ispred biračkih mesta, dovoženje birača službenim kolima, kupovina glasova, kao i pretnje i pritisci.
Naši kontrolori su i fizički napadnuti u dva slučaja, baš zato što su snimali upotrebu paralelnog spiska i vršenje pritiska na birače ispred biračkog mesta, kao i u zgradi u kojoj su SNS aktivisti išli od vrata do vrata.
Naš pravni tim će iskoristiti sve pravne mehanizme kako bi napadači i počinioci izborne krađe bili kažnjeni, a rezultat izbora odgovarao izbornoj volji građana.
U narednom periodu organizovaćemo seriju sastanaka sa članstvom, teritorijalnim grupama i kontrolorima kako bismo analizirali tok kampanje, evidentirali propuste u organizaciji i unapredili delovanje na sledećim izborima.
Pročitaj i ovo:
ZLF Savski venac: SNS-SPS vlast nije smela da se izjasni na sednici skupštine o predlozima opozicije da se zaštite Beogradski sajam i Generalštab
Na inicijativu Zeleno-levog fronta odbornici i odbornice opozicione liste „Biramo Savski venac“ su uputili predloge odluka o zaštiti Beogradskog sajma i Generalštaba koji su uvršteni u dnevni red sednice Skupštine opštine Savski venac održane 26. decembra.
Odbornici SNS na Vračaru napustili skupštinsku salu tokom minuta ćutanja za žrtve u Novom Sadu
Na jučerašnje održanoj 4. sednici Skupštine Gradske opštine Vračar, odbornici i odbornice opozicije su petnaestominutnom tišinom odali poštu za 15 žrtava tragedije u Novom Sadu. Time su podržali studente i srednjškolce u njihovoj solidarnoj borbi za odgovornost povodom ovog zločina, kao i za bolju i drugačiju budućnost Srbije.
Odluka o Šapića o ukidanju trolejbusa je nestručna i besmislena
Odluka gradske vlasti o ukidanju trolejbusa, ponovo pokazuje katastrofalno neznanje gradonačelnika Aleksandra Šapića, koji odluke očigledno donosi prema sopstvenom nahođenju i bez konsultacije sa strukom.