Koalicija MORAMO predstavila je svoj program za Beograd – ZA DOBAR GRAD na konvenciji održanoj u Dorćol placu, a Dobrica Veselinović, kandidat za gradonačelnika, predstavio je svoj tim ljudi koji će voditi grad. Kao ključne tačke programa ocenjena je revizija i raskidanje svih štetnih ugovora, unapređenje javnog prevoza i rešavanje saobraćajnih gužvi, poboljšanje kvaliteta vazduha i ulaganje u kulturu i obrazovanje. Najavljena je decentralizacija, veće učešće građana u donošenju odluka i uvodjenje centra za podršku žrtvama seksualnog nasilja.

Na samom početku, prisutnima se obratio Dobrica Veselinović koji se zahvalio na 4.672 prikupljena potpisa za koaliciju „Moramo, za dobar grad“. Veselinović je pozvao glasače da izađu na izbore i utiču na to da SNS i „njihovi sateliti“ ne budu na vlasti nakon 3. aprila.

Govoreći o reviziji i raskidanju štetnih ugovora Robert Kozma rekao je najavio da će u prvih 100 dana nakon izbora, ekspertski tim koalicije proći kroz sve štetne ugovore i poslove koji su do sada potpisani i one ugovore za koje se proceni da se ne mogu “popraviti”, raskinuti. Neki od projekata koje je naveo kao primer su spalionica otpada u Vinči, prodaja PKB-a i Beograd na vodi.

Irena Fiket je poručila da će koalicija MORAMO voditi grad transparentno i konsultovati se i uključiti građane u donošenje odluka o planovima razvoja grada, a takođe je navela da su upravo građani rekli da su Beogradu neophodni novi parkovi i zelene površine.

Plan za unapređenje saobraćaja “30 minuta od kuće do posla” predstavio je Zoran Bukvić, a on podrazumeva davanje prednosti javnom prevozu u saobraćaju, širenje mreže žutih traka, uvođenje tri brze linije autobusa, tri brze linije tramvaja i tri linije BG voza.Bukvić je kazao i da će koalicije smanjiti cenu javnog prevoza, ukinuti tarifne zone i noćni prevoz uvesti u tarifni sistem.

Jedan od ključnih problema Beograda je zagađen vazduh, a Predrag Momčilović predstavio je plan u 6 koraka kako do njegovog rešavanja. Pošavši od onih koraka koje je moguće odmah sprovesti, kao što je informisanje građana o ekstremnim zagađenjima, zatim uvođenje strogih kontrola zagađivača, Momčilović je objasnio i dugoročne mere kao što je smanjenje broja individualnih ložišta, podizanje energetske efikasnosti i prelazak sa fosilnih na održiva goriva. Mislica Marušić se osvrnula na činjenicu da mnogi građani nemaju dovoljno sredstava da se greju na kvalitetna goriva, ali da im država mora pomoći da izađu iz energetskog siromaštva.

Natalija Simović je navela da koalicija ima plan koji bi doveo do veće bezbednosti žena u glavnom gradu, kao što je povećanje osvetljenja ulica, proširenje kapaciteta sigurnih kuća, ali i izgradnja centra za podršku ženama žrtvama seksualnog nasilja.

Pročitaj i ovo:

Zrenjanin protiv nasilja-Biramo Zrenjanin: Izborima ćemo upoznati sugrađane da postoji alternativa

Senka Jankov iz koalicije Zrenjanin protiv nasilja – Biramo Zrenjanin rekla je gostujući u Marker razgovoru da razlog zašto opozicija u Zrenjaninu ide u dve kolone na izbore koji se održavaju 2. juna jeste, jer je, kako kaže, došlo do razilaženja u načinu na koji će prići građanima, međutim dodaje da i dalje postoji želja za saradnjom. Kaže i da se nada da će u 20 dana koliko je ostalo do izbora uspeti da upoznaju sugrađane sa tim da, kako kaže, postoji alternativa.