У уторак 23. јула у 10 часова, у просторијама Општинске управе градске општине Гроцка биће одржана јавна расправа и презентација Студије о процени утицаја на животну средину пројекта изградње спалионице у Винчи и за нову депонију са пратећим садржајима. Министарство заштите животне средине Владе Рeпублике Србије објавило је 28. јуна објавило две студије о процени утицаја на животну средину: за изградњу спалионице отпада, тј. „постројења за енергетско искоришћење комуналног отпада и депонијског гаса Винча” и за нову депонију отпада на истом месту поред постојеће депоније у Винчи.

Ништа необично, осим што је Европска банка за обнову и развој (ЕБРД) у новембру 2018. године на свом сајту већ објавила процену утицаја на животну средину за целокупан пројекат везан за спалионицу отпада и депонију у Винчи. Иницијатива Не давимо Београд је са партнерском мрежом „Bankwatch CEE“ послала 92 странице са коментарима на ту студију, да би у мају ове године добили одговоре од промотера овог штетног пројекта.

Очекујући да ће наши коментари и примедбе бити укључени у нове студије о спалионици и депонији у Винчи, непријатно смо се изненадили чињеницом да студије садрже исте недостатке на које смо указали у коментарима из децембра 2018.

Главни проблем је што никоме није јасно, нити је објашњено која је веза спалионице отпада са превенцијом настанка отпада и сепарацијом отпада. Поред тога што ће већа брига о отпаду у првим фазама у наредним годинама бити обавеза Србије на путу ка чланству у Европској унији, већ и што је неопходно размишљати о вишем нивоу заштите здравља становништва и уштеда енергије и ресурса.

На основу нове старе студије јасно је да ће спалионица усисати значајна средства која би Србија и Београд требало да користе за превенцију настанка отпада и рециклажу; као и да ће бити зависна од све веће количине отпада, коју не би смео да се увећава, ако Србија примени ЕУ политике циркуларне економије.

Међутим, још једна важна ствар се променила од наших коментара и примедби на претходну студију. Европска унија је 17. јуна одобрила препоруке за примену нових стандарда контроле загађења који се односе на спаљивање отпада под називом „Waste Incineration Best Available Techniques (BAT)“. Ове препоруке постају обавезне за сва постројења као што су спалионице отпада.

Нико не може да каже да није знао да ће ово да се деси. О потреби да се развију нове препоруке о БАТ-у за спаљивање отпада се говорило још 2010. године у ЕУ Директиви: Industrial Emissions Directive, а нацрти за ове препоруке постоје већ задње две године. И поред тога, ни заговорници пројекта иградње спалионице отпада, као ни ЕБРД нису успели да обезбеде да овај скупи и лош пројекат испоштује нова правила и препоруке.

Ако се не одустане од изградње постројења за спаљивање отпада у Винчи, оно ће добити дозволу интегрисану дозволу за рад након објављивања нових стандарда. Иако није јасно на основу српског законодавства у којој мери су стандарди обавезујући, ЕРБД као кредитор има веома јасну политику заштите животне средине. Према тој политици у погледу загађења која настају у индустријама наводи се следеће: Одређени пројекти који би, због своје природе и обима, били подложни Директиви ЕУ о индустријским емисијама, биће обавезни да испуне ЕУ најбоље расположиве технике (БАТ) и повезане стандарде емисије и испуштања, без обзира на локацију.„

Игнорисање нових стандарда у овој области поставља и питање зашто грађани и грађанке Београда и околине не заслужују исти ниво заштите животне средине као и становници Европске уније. Свака влада која брине о својим грађанима никад не би допустила да се изгради и пусти у рад спалионица која не обезбеђује максималну заштиту за здравље својих грађана и грађанки.

Подсећамо да Уговор о изградњи спалионице отпада у Винчи на терет грађана поставља знатно више трошкове финансирања овог јавно-приватног партнерства. Наиме, Уговором су предвиђене обавезе Града Београда од најмање 38 милиона евра годишње, односно најмање 1 милијарде и 150 милиона евра током 30 година његовог трајања. Како би испунио ову обавезу, Град Београд је недавно најавио увођење нове таксе за третман отпада.

ПРИМЕДБЕ НА СТУДИЈЕ МОЖЕТЕ ПРЕУЗЕТИ ОВДЕ (Студија о спалионици) И ОВДЕ (Студија о новој депонији).